ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nádraží Opava západ i viadukt se budou opravovat

07.04.2016

Opava 7. dubna - Součástí modernizace železniční trati mezi Opavou a Krnovem, která začala minulý týden, bude i rekonstrukce nádraží Opava západ a přestavba viaduktu přes Olomouckou ulici v Opavě. Modernizace trati bude stát 863 milionů korun a předpokládá se, že skončí v květnu příštího roku. ČTK to sdělil mluvčí Správy železniční dopravní cesty Marek Illiáš. Vlaky na trati mají od 1. dubna výluku, mezi Opavou a Krnovem místo nich jezdí autobusy.

Při rekonstrukci trati se bude opravovat kolejová dráha, nástupiště stanic a zastávek. Modernizací projde železniční zabezpečovací zařízení a vybrané přejezdy. Elektrifikovat se trať nebude. Po rekonstrukci budou vlaky moci jezdit po trati rychlostí až 120 kilometrů za hodinu, nyní je to 80 kilometrů, u moderních souprav se tak doba jízdy mezi Opavou a Krnovem zkrátí asi o deset minut.

"V rámci rekonstrukce nádraží Opava západ bude kompletně rekonstruován železniční svršek a spodek, nástupiště, budou nově zřízeny bezbariérové přístupy na nástupiště," uvedl Illiáš.

Viadukt přes Olomouckou ulici dělníci kompletně přestaví. Nyní tam stojí železniční most, přes který vedou čtyři jednotlivé koleje uložené na mostnicích, přičemž pro každou kolej je samostatná nosná konstrukce. "Nově povede přes otvor pouze jedna kolej na nové trámové ocelové prosté konstrukci," uvedl Illiáš. Nové opěry mostu a opěrné zdi budou betonové. Světlost mostního otvoru se zvětší z dosavadních 11,4 metru na 15,4 metru.

Autobusy, které nyní jezdí místo vlaků, většinou využívají autobusové zastávky, jež jsou nejblíže těm železničním. Stojí například přímo před nádražím Opava východ. Místo stanice Opava západ zastavují na autobusové zastávce Opava, SME v Krnovské ulici, kde se také prodávají jízdenky.

Po dobu výluky platí v úseku mezi Opavou a Krnovem výlukový jízdní řád. V některých případech České dráhy ruší přípoje. Výluka zatím platí do začátku prosince, tedy do konce platnosti současného jízdního řádu.

(čtk)