ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeň projedná využití Borských teras pro továrny

07.04.2016

Plzeň 7. dubna - Plzeňská radnice projedná se soukromým majitelem Borských teras využití této poslední velké plochy ve městě pro budoucí investory nových továren. ČTK to řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Osmadvacetihektarové Borské terasy ve směru na Domažlice a Německo, v areálu plzeňské Škodovky, jsou naproti dalšímu rozvojovému pozemku - bývalých kasáren Zátiší, které patří městu.

"Městská i soukromá plocha by se daly sloučit, pokud by měl někdo zájem," uvedl Zrzavecký. Město by ale určitě nebylo developerem přípravy těchto pozemků pro průmyslovou výstavbu.

Radnice chce o terasách jednat se Škodou Investment, která vlastní a spravuje řadu nemovitostí v obřím areálu bývalé Škody Plzeň, kde je teď největší výrobní firmou Škoda Transportation. Právě s jejím bývalým bývalým generálním ředitelem a nyní členem dozorčí rady Josefem Bernardem už primátor hovořil o využití Borských teras. Probíral s ním také ještě větší areál firmy MOVO, železničních opraven naproti pivovaru, který patří Škodě Transportation. Tam je ale hodně kolejí a ekologické zátěže.

Borské terasy se podle primátora dají kromě spojení s bývalými kasárny Zátiší napojit na sousední Borská pole, která jsou jednou z největších průmyslových zón v Česku. "Pokud by Škodovka začala toto území (Borské terasy) developovat, může se lokalita Zátiší pozvednout, a může tam někdo začít stavět také byty," dodal.

Další nevyužité plochy, zhruba deset hektarů, má město nedaleko naproti Tesku za univerzitou. Původně se tam plánoval nový fotbalový stadion a akvapark, ale záměry zkrachovaly. "Tam teoreticky také může dojít k sofistikované zástavbě," řekl primátor. Podle něj mohou investoři budovat výrobny produktů s vyšší přidanou hodnotou také v bývalém depu MHD v Cukrovarské ulici a kasárnách Světovar.

Průmyslová Plzeň s úspěšnými technickými obory na univerzitě a čtyřmi novými výzkumnými centry už nechce na svém území další montovny, ale láká investory se sofistikovanou výrobou s vyšší přidanou hodnotou, vývojové dílny a mladé inovativní firmy typu start-upů. Firmy ve městě i kraji cítí stále větší nedostatek technicky vzdělaných pracovníků. "Chceme k nám nalákat lidi z jiných regionů i zemí, jako Polsko, Ukrajina i Německo. K tomu ale potřebujeme kvalitní služby, jako jsou mateřská, základní i střední škola v angličtině," doplnil primátor.

(čtk)