ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Penta chce prodat Florentinum

06.04.2016

Praha 6. dubna - Investiční skupina Penta se rozhodla prodat svůj kancelářský komplex Florentinum naproti pražského Masarykova nádraží. Skupina již zahájila přípravné práce prodeje, případné zájemce chce oslovit pravděpodobně během května. V nejbližší době vybere poradce prodeje. ČTK to dnes řekl mluvčí Penty Ivo Mravinac. Prodej Florentina, jako jednu z možností po jeho naplnění nájemci, Penta avizovala již při jeho otevření před dvěma roky.

Podle serveru iHned.cz odhadují realitní makléři cenu Florentina okolo 275 milionů eur, tedy zhruba 7,5 miliardy korun. To by Pentě zajistilo návratnost kapitálu v řádu desítek procent.

Podle Mravinace jsou v současnosti výhodné podmínky pro prodej. "Penta si neponechává talismany. Dneska je hlad i po obyčejných budovách, pro prodej Florentina je ideální doba," řekl ČTK.

Florentinum je prvním realitním projektem Penty v ČR a stálo zhruba 160 milionů eur, v přepočtu asi 4,4 miliardy korun. Budova nabízí celkem 49.000 metrů čtverečních hrubé plochy kanceláří v devíti podlažích, 7860 metrů čtverečních obchodních ploch, 3426 metrů čtverečních skladů a 602 parkovacích míst. Součástí je 3000 metrů čtverečních velké náměstí a Desfourská zahrada. Na ni navazuje nově otevřený hotel Motel One. Hlavními nájemci jsou společnost EY a advokátní kancelář Havel, Holásek & Partners nebo Renomia.

Penta budovu České typografie, bývalého sídla deníku Rudé Právo, koupila od rakouské společnosti S+B CEE Beteiligungsverwaltungs v lednu 2010. Stavba začala v březnu roku 2012, zkolaudovaná byla v říjnu 2013.

V Praze vlastní ještě kancelářský komplex Aviatica v areálu Waltrovka v pražských Jinonicích. Ten postupně doplní bytovými a rodinnými domy. Celkové náklady na Waltrovku přesáhnou pět miliard korun.

Penta je středoevropská investiční skupina, založená v roce 1994. Působí zejména ve zdravotnictví, finančních službách, výrobě, maloobchodu a v realitách. Skupina vlastní aktiva v hodnotě 6,7 miliardy eur (přes 180 miliard korun). Penta působí ve více než deseti zemích Evropy a má svoje zastoupení v Praze, Bratislavě, Varšavě, Mnichově, kyperském Limassolu, Amsterdamu a na ostrově Jersey.

(čtk)