ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Otevřené domy odkryly část programu!

06.04.2016

Praha 6. dubna - „Open House” představuje jednoduchou, ale silnou myšlenku: Zpřístupňovat běžně nepřístupné pražské budovy zvídavé a zvědavé veřejnosti. Na jeden víkend v roce, tentokrát od 14. do 15. května, se otevírají sídla firem, úřadů či moderní technické stavby, okolo nichž jsme zvyklí procházet. Působí na nás každý den svým tvarem i vzhledem, vedou naše kroky, ale za jejich zdi se máme málokdy šanci podívat.

Budete mít příležitost nahlédnout do moderních novostaveb, jako je budova Enterprise Office Centre – nové sídlo společnosti AVAST nebo Nový svět práce – sídlo společnosti Microsoft. Máte raději ducha starých časů? Zveme vás do Salmovského, Šternberského nebo Schwarzenberského paláce. Nedostali jste se vloni do elektrárny Štvanice nebo telekomunikační budovy na Žižkově? Může to vyjít letos! A jaké špeky pro vás máme letos? Kryt KO 17 pod Thomayerovou nemocnicí, losovací studio v budově Sazky nebo smíchovský pivovar s prohlídkou přímo v provozu, kde se vaří Staropramen. 

Vstup do všech objektů je zdarma. Tištěný katalog dostanou návštěvníci přímo ve zpřístupněných budovách nebo festivalovém infocentru v pasáži radnice Prahy 1 ve Vodičkově ulici.


Open House vznikl v roce 1992 v Londýně, aby odstranil bariéru mezi budovami a kolemjdoucími, vytvořil příležitost pro setkání architektů a laické veřejnosti, a posílil tak vztah obyvatel města k architektuře i veřejnému prostoru. Právě bezprostřední znalost architektury je nutná k tomu, aby lidé měli zájem se na utváření svého města podílet. Londýnský festival dnes zpřístupňuje více než 850 budov a navštíví ho okolo 350 tisíc lidí.

Úspěšný koncept postupně přebírají další místa na mapě světa, v letošním roce se připojuje Bilbao, Lagos, Milan, Stockholm a Zurich. Tím se celkový počet festivalů Open House přehoupl přes třicítku a úspěšně stoupá dál.

(rtv+)

ROZHOVOR SE ZAKLADATELKOU OPEN HOUSE NALEZNETE ZDE: