ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Magistrát povolil zbourání Sochorových kasáren

05.04.2016

Olomouc 5. dubna - Budovy v rozlehlém areálu Sochorových kasáren v sousedství historického centra Olomouce, jež od státu v roce 2014 koupila za 68 milionů korun společnost Snyze podnikatele Josefa Lébra, můžou být zbourány. Demolici budov na konci března povolili pracovníci stavebního odboru olomouckého magistrátu. ČTK dnes informaci získala na radniční úřední desce. Na uvolněném místě by měly být postaveny byty a možná i kanceláře.

Z rozhodnutí úředníků vyplývá, že podnikatel Lébr má na demolici Sochorových kasáren čas do konce září. Budovy mají být za předem stanovených podmínek odstraněny postupně, aby jejich bourání mělo co nejmenší dopad na okolí.

ČTK se dnes nepodařilo získat vyjádření podnikatele Lébra. Krátce po nákupu kasáren uvedl, že bezmála dvouhektarový areál bývalých kasáren plánuje využít ke stavbě bytů pro vysokoškolské studenty. V lokalitě můžou být vybudovány i nové kancelářské budovy.

Lébrova spolenost Snyze byla před dvěma lety jediným zájemcem o Sochorova kasárna, za které ministerstvu obrany nabídla 68 milionů korun, tedy o milion víc, než činila minimální kupní cena stanovená ministerstvem obrany.

Sochorova kasárna armáda opustila v roce 2010. Areál s pozemky o rozloze 1,7 hektaru využívala hlavně šestá polní nemocnice. Město o kasárna ležící na lukrativním místě zájem neprojevilo, protože investice by byla nad jeho síly.

Sochorova kasárna stojí v sousedství nově vznikající městské čtvrti Šantovka, která se bude rozkládat na 11 hektarech nedaleko historického centra a má stát zhruba deset miliard korun. Její součástí má být kromě obchodního centra, které už funguje, také obytná čtvrť a kancelářský komplex včetně kontroverzní výškové budovy Šantovka Tower.

Jméno podnikatele Lébra figuruje v několika firmách, mezi kterými jsou například Štěrkovny Olomouc či Repre Football. Lébr má menšinový podíl v prvoligovém fotbalovém klubu SK Sigma Olomouc.

(čtk)