ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Hradecký kraj chystá opravu pevnosti Dobrošov

05.04.2016

Hradec Králové 5. dubna - Královéhradecký kraj požádal o dotaci na opravu pevnosti Dobrošov na Náchodsku. Rekonstrukce pevnostního areálu a výstavba nového návštěvnického centra má stát zhruba 91 milionů korun, o přidělení dotace by mělo být jasno v létě, řekl dnes novinářům náměstek hradeckého hejtmana Otakar Ruml.

"V podzemí budou upraveny tři sály, schodiště a výtah, plánujeme opravu některých pevnostních objektů na povrchu," řekl Ruml. V novém centru pro návštěvníky by podle projektu kromě expozice mělo vzniknout občerstvení, sociální zázemí a přednáškový sál. Podle Rumla zatím termín případného zahájení stavby nebyl stanoven, ale bude nutné pracovat v letních měsících, protože v podzemních chodbách zimují netopýři.

Královéhradecký kraj pevnost Dobrošov získal bezplatně od armády, prohlídky pro návštěvníky v ní zajišťuje náchodské muzeum. Podzemím pevnosti vede jedna prohlídková trasa, mimořádně bývá přístupný také objekt Jeřáb. Ročně si objekt pevnosti prohlédne na 25.000 lidí.

Dobrošovská pevnost vznikla, aby společně s dalším pohraničním opevněním chránila republiku proti rozpínajícímu se nacistickému Německu. V době protektorátu byla pevnost uzavřena a po roce 1945 byla opuštěna až do 60. let. První návštěvníci do pevnosti vstoupili 1. května 1969.

(čtk)