ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Plzeň do konce dubna odstraní pylony pomníku Díky, Ameriko!

05.04.2016

Plzeň 5. dubna - Plzeň nechá do konce dubna odstranit poškozené pylony pomníku Díky, Ameriko! Oba jsou v havarijním stavu, a prostor kolem nich je proto už několik týdnů oplocen a uzavřen. Až do umístění nových pylonů bude prázdné místo zakryté obalem z nerezového plechu, na němž budou vysvětlující informace v češtině a angličtině, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Eva Barborková.

Památník poškozený hlubokými prasklinami nahradí nový, zcela identický a na stejném místě. Podle odhadů by práce vyšly zhruba na osm milionů korun. "Chceme oba pylony vyměnit. Nechceme je žádným způsobem opravovat, dělat tam nějaké doplňky, které by měly zvýšit bezpečnost a stabilitu," řekl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

"Oba mnohatunové popraskané žulové kvádry by měly být odstraněny během jednoho dne, technicky náročný zákrok si vyžádá dopravní omezení," uvedla mluvčí. Práce velkého jeřábu zřejmě na několik hodin uzavře Klatovskou třídu, nejfrekventovanější tepnu ve městě.

Památník, jehož základní kámen byl položen v roce 1990, je kvůli bezpečnosti obehnán kovovými zábranami. Podle Zrzaveckého je bezpečnost kolem pomníku prioritní. Podle primátora i starosty městského obvodu Radislava Neubauera (ČSSD) se o prasklinách vědělo už dříve, ale nikdo nevyhodnotil, že je to takové riziko. Na nahrazení poškozených pylonů novými se jednomyslně shodlo vedení města. S vypsáním výběrového řízení na dodavatele musí souhlasit zastupitelé.

Na stav památníku mohou mít vliv i otřesy způsobené kamiony při zastavování na světelné křižovatce U Práce.

Kvůli poškození památníku se při květnových Slavnostech svobody uskuteční hlavní vzpomínkový akt věnovaný osvobození Plzně americkou armádou u pomníku generála Pattona pod Velkým divadlem. Radnice už oznámila, že při letošních oslavách bude chybět i tradiční konvoj historických vozidel.

(čtk)