ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Podobu kadaňských parkánů ovlivní památkáři i občané

04.04.2016

Kadaň (Chomutovsko) 4. dubna - O budoucí podobě hradebního okruhu v Kadani na Chomutovsku budd rozhodovat církev, památkáři, ale třeba i lidé, kteří mají v těsné blízkosti parkánů zahradu. Ze studie, kterou zpracovali architekt Petr Uhlík a krajinář Ondřej Fous, musely zmizet například nové průchody hradebními zdmi. Přibyl naopak živý plot, který by měl zajistit soukromí zahrádkářům poblíž zatraktivněných hradebních prostor. Upravenou verzi studie dnes její tvůrci představili veřejnosti, rozsah zpětné vazby je překvapil, řekl Fous ČTK.

"Kadaň se ukázala jako komunita velmi živá, takže tu není převažující vliv jednoho subjektu. Krůček po krůčku, úsek po úseku, každý si vzal svůj díl a přispěl ke hledání společného řešení. Vliv místní komunity byl ale poměrně razantní a významný a nebyla to zdaleka jen záležitost úředníků," uvedl Fous.

Z první verze studie zmizely především nové příčné průchody hradbami, jejichž vznik neschválili památkáři. Využít se zatím nepodaří ani Děkanskou zahradu, která patří církvi. "Pravda je, že jednání s církví úplně nenaplnila naše očekávání. Zatím ale nejsou uzavřena a jako vlastník přilehlých pozemků v nich bude pokračovat i město," doplnil Uhlík.

Nejproblematičtějším úsekem zůstává poslední část hradeb od kulturního domu Střelnice směrem k městskému úřadu, kde se v minulosti nepodařilo najít žádný trvalý způsob využití. Noví návštěvníci by mohli narušit i soukromí zahrádek místních obyvatel. Podle studie by v místě mohla vzniknout štěpnice s místními odrůdami jablek, kde by se pěstování mohli věnovat žáci některé z místních základních škol.

Studii na oživení hradeb zadalo město v návaznosti na projekty Löschnerova a Studentského náměstí, které mají vnést život do navazujících částí Kadaně. Nová podoba hradeb by měla okruh zprůchodnit a vytvořit jak nová atraktivní místa pro turisty, tak prostory pro odpočinek místních nebo komunitní pěstování. Po dopracování studie zadá vedení Kadaně projektovou dokumentaci. Pokud vše půjde podle plánu, mohla by již letos začít první etapa stavby.

Opevnění vzniklo po roce 1259 po prohlášení Kadaně královským městem. Dochované hradby jsou až z druhé poloviny 14. století, další pásy byly doplněny v pozdní gotice. Většina středověkých hradeb byla v 19. století zbourána, když se město rozrůstalo.

(čtk)