ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Slovenské stavební firmy čeká po loňském boomu zpomalení

04.04.2016

Bratislava 4. dubna - Slovenské stavební firmy po loňském boomu domácího stavebnictví předpokládají letos pomalejší růst odvětví. Vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes ČTK poskytla analytická společnost CEEC Research.

Stavebnictví na Slovensku loni rostlo meziročně o 18 procent. Ke zvýšení výkonů odvětví došlo poprvé od globální ekonomické krize, po které se do finančních potíží dostaly přední stavební společnosti v zemi. Ve srovnání s rokem 2008 slovenské stavebnictví ale nadále zaostává z hlediska objemu produkce o více než pětinu.

V letošním roce stavební firmy očekávají růst sektoru na Slovensku v průměru o 3,7 procenta. Z dalšího zvyšování výkonů odvětví by mohly těžit i české stavební firmy, které se na Slovensku dlouhodobě podílejí na zakázkách v oblasti budování nebo modernizace silniční a železniční infrastruktury.

"Slovenské stavebnictví zaznamenalo v minulém roce mimořádný růst hlavně díky velkému objemu zakázek v oblasti inženýrského stavitelství. Stejně i ceny stavebních prací již překonaly své dno a začaly růst. Výhled na rok 2016 ukazuje na další, ale již pozvolný růst sektoru, který bude tažen hlavně pozemním stavitelstvím. Bude růst i role privátních investorů," uvedl ředitel CEEC Research Jiří Vacek.

Loni zadavatelé na Slovensku vypsali zakázky na stavební práce v celkové předpokládané hodnotě 3,24 miliardy eur (87,5 miliardy korun), což meziročně představuje nárůst o více než čtvrtinu. Část zakázek byla podle CEEC Research ale zrušena. Naopak, hodnota ukončených tendrů v oblasti stavebnictví na Slovensku loni klesla o třetinu na 1,6 miliardy eur (43,2 miliardy korun).

(čtk)