ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Depozitáře řeší nedostatek prostoru historických institucí

04.04.2016

Praha 4. dubna - Další institucí, která bude napříště rozkročena mezi dvě budovy v různých částech Prahy, je Uměleckoprůmyslové muzeum (UPM). Dnes otevřelo svůj depozitář na sídlišti ve Stodůlkách. Uloží v něm své sbírky a otevře i některá pracoviště, expozice zůstanou v hlavní budově. Depozitář na zelené louce často řeší kapacitní problémy institucí, znamená ale také nové dojíždění zaměstnanců i dalších odborníků a v některých případech i častější manipulaci se sbírkami. Národní knihovna, která před dvěma lety otevřela centrální depozitář v Hostivaři, se začíná vracet k myšlence nové budovy, již měl velký depozitář nahradit.

Depozitář UPM také řeší dlouholetý nedostatek prostoru v historické budově, která až po jeho vzniku mohla zahájit dlouho plánovanou rekonstrukci. Ta sice prostory muzea rozšíří, přesto se muzejní pracoviště a jejich zaměstnanci stěhují do nové budovy.

Depozitář UPM je nová stavba, jiné instituce vzniklé v minulých stoletích a využívající staré stavby řeší své situace dostavbami starších depozitářů. Jen málokterá instituce sídlící v historickém prostředí má to štěstí, že získá novostavbu v místě a nové kapacity bez stěhování. Někdy chybí prostory, ale po nezdaru s novostavbou Národní knihovny také vůle či odvaha lidí z jejich vedení.

Také ředitelka UPM Helena Koenigsmarková dnes uvedla, že muzeum původně chtělo své prostory rozšířit za využití pozemku zahrady, stavbu ale nepovolili památkáři.

Z institucí sídlících v Praze má depozitáře ve své hlavní budově třeba Národní technická knihovna (NTK) v Dejvicích. Je ale jednou z mála veřejných kulturních staveb, které v Praze za posledních 25 let vyrostly. Po nových prostorech léta volala Národní knihovna (NK). Snaha postavit novou budovu ale v jejím případě nevyšla.

Její odpůrci se odvolávali mimo jiné na umístění depozitáře pro miliony knih pod zemí, čímž autor návrhu obešel soutěžní podmínky. Depozitáře v podzemí mají ale i jiné budovy, třeba NTK. Měla ho mít i plánovaná vědecká knihovna v Ostravě, přezdívaná Černá kostka, která po desetiletích příprav ztroskotala z politické vůle. Další budovou, která mohla integrovat výstavní sály, kanceláře i depozitář, mohla být nová budova Západočeské galerie v Plzni. Vítězný návrh shodou okolností od stejného ateliéru Kuba Pilař se nepostavil opět z rozhodnutí krajských politiků.

NK se s novým vedením rozhodla řešit nedostatek prostoru dostavbou depozitářů v Hostivaři. Po jejich dokončení by v nich mělo být deset milionů knih a dva miliony těch nejfrekventovanějších zůstanou v Klementinu. Centrální depozitář sice umožnil knihovně opustit několik mimopražských skladů, mezi Hostivaří a Klementinem ale musí dvakrát denně jezdit auto s knihami. NK se nyní soustředí na památkovou opravu Klementina, znovu ale zaznívají hlasy o možné potřebě nové budovy. Zmiňuje ji i nová Státní kulturní politika.

Dokument počítá s vytvořením nového investičního programu, který by mimo jiné zaplatil stavbu nové budovy pro Národní technické muzeum, výstavbu Železničního muzea na Masarykově nádraží v Praze, rekonstrukci Náprstkova muzea nebo rekonstrukci Veletržního paláce pro Národní galerii. Ta od nástupu Jiřího Fajta na místo ředitele také silně volá po novém centrálním depozitáři; zaznívají ale také hlasy požadující pro NG novou budovu.

V Hradišťku u Prahy by se letos měl otevřít depozitář Národního filmového archivu. Depozitáře za městem budují i instituce sídlící mimo Prahu. Před osmi lety otevřela v Brně-Řečkovicích svůj nový depozitář Moravská galerie. Stejně jako v podobných případech nahradila několik pronajatých prostor a soustředila sbírky a různá pracoviště. Nová kulturní politika počítá i s centrálním depozitářem pro Technické muzeum v Brně nebo dostavbou depozitáře Moravské zemské knihovny v Brně.

Naopak depozitář přistavěný ke své historické budově získala Oblastní galerie Liberec, která se v roce 2014 přestěhovala do budovy bývalých městských lázní. Projekt rekonstrukce lázní z dílny ateliéru Sial byl oceněn Grand Prix architektů a depozitář získal cenu Klubu za starou Prahu jako nejzdařilejší novostavba v historickém prostředí - stejně jako Národní technická knihovna.

(čtk)