ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

V Přerově se začala rozšiřovat Palackého ulice

04.04.2016

Přerov 4. dubna - Na tři měsíce se dnes uzavřela Palackého ulice v centru Přerova. Stavební stroje začaly frekventovanou komunikaci první třídy, která byla dosud pouze jednosměrná, rozšiřovat o dva metry. Nové parametry silnice umožní průjezd vozidlům záchranných složek, město by chtělo dosáhnout v budoucnu i obousměrného provozu autobusů. Uzavření silnice přinese komplikace v příštích týdnech i obyvatelům v okolí, kvůli opravě se totiž uzavřelo tamní parkoviště. Rozšíření úseku dlouhého 160 metrů bude stát 3,3 milionu korun bez DPH, úpravy by měly být hotovy do konce června.

O rozšíření se ve městě diskutovalo řadu let, jednosměrný úsek silnice I.třídy je podle odborníků raritou. Problémy to přinášelo i hasičům a záchranné službě, kteří měli problém tudy v případě zásahu projet. "Bereme to jako nutnou věc, mělo se to však odehrát podstatně dříve," řekl dnes novinářům při zahájení stavebních prací přerovský primátor Vladimír Puchalský.

Město si od rozšíření komunikace slibuje i to, že tudy budou časem jezdit v obou směrech také autobusy. Ulehčilo by to především vedlejší Kratochvílově ulici, která navazuje na centrální přerovské náměstí. Denně tudy projede 161 autobusů, městská hromadná doprava tamní komunikaci podle Puchalského soustavně likviduje a město do ní musí co dva roky investovat.

Podle ředitele olomoucké správy Ředitelství silnic a dálnic Martina Smolky budou součástí rekonstrukce kromě rozšíření i přeložky veřejného osvětlení i kanalizace. "V celém úseku bude vyměněn povrch a bude zde položen speciální protihlukový asfalt, který by měl zmírnit hlukovou zátěž. Výsledek pro obyvatele přilehlých domů bude lepší než před rekonstrukcí," řekl dnes Smolka.

Řidiči Palackého ulicí neprojedou téměř do konce června, využít musejí objízdné trasy. Dopravu to zatíží podle zástupců města především v ulici Komenského a Velké Novosady, během dnešního dopoledne se však komplikace ve městě neprojevily. Projíždět Palackého ulicí mohou pouze autobusy MHD. V době pokládky povrchů však bude silnice uzavřena i pro ně.

V Přerově ode dneška až do začátku května řidiči neprojedou ani přes Tyršův most a část Mostní ulice, která se rovněž opravuje. Další omezení se dotkne Bratrské ulice, která navazuje na centrální přerovské náměstí. Tam bude od středy upravována proluka, sloužící jako provizorní parkoviště. Omezení se dotkne i silnice podél této plochy, kde bude zakázáno dočasně parkovat.

(čtk)