ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Uměleckoprůmyslové muzeum má svůj centrální depozitář

04.04.2016

Praha 4. dubna - Na sídlišti Velká Ohrada v pražských Stodůlkách se dnes otevřel depozitář Uměleckoprůmyslového muzea (UPM). Mnoho let odkládaná stavba by měla pojmout četné muzejní sbírky a odlehčit tak hlavní budově. Bílá kuželovitá budova s barevně odlišenými okny v jednotlivých patrech nabízí pro ty, kdo se do ní na okraj města vypraví, i veřejně přístupnou halu pro pořádání výstav či přednášek a malou kavárnu.

"Pro naše muzeum je to krok do nové etapy, do nové éry," řekla při otevření depozitáře ředitelka UPM Helena Koenigsmarková, která v jeho čele stojí od roku 1990. "Je to úžasná věc pro naše sbírky, které zde naleznou dokonalé uložení, jak věřím, ale i pro mé kolegyně a kolegy, kteří zde budou pracovat. Je to velká změna a záleží hodně na nich, jak tady ten provoz bude probíhat," uvedla k nové budově. V sobotu se v ní uskuteční den otevřených dveří a poté se začnou stěhovat muzejní sbírky.

"Během 21 měsíců vzniklo nové dílo, které je technicky na úrovni 21. století. Jsem velmi rád, že stavba bude nejen jakýmsi technickým zázemím (muzea), ale bude i otevřená veřejnosti. Bude to otevřené i pro prostředí, ve kterém budova vzniká, bude to jakýsi kultivátor Prahy 13," řekl ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL).

O stavbu depozitáře muzeum podle ředitelky usilovalo téměř 15 let, záležela na něm také rekonstrukce přetížené historické a pro expozice a výstavy už nedostačující budovy na Starém Městě. "Rozšíření muzea jsme původně chtěli řešit využitím pozemku zahrady, který byl za tímto účelem v roce 1913 zakoupen. Tento záměr však nenašel podporu u orgánů památkové péče, proto jsme se soustředili na nový projekt - stavbu depozitáře, který by umožnil vyklizení historické budovy a její následnou rekonstrukci," uvedla.

Nízkoenergetická budova byla postavena za dva roky a z programu ministerstva kultury Péče o národní kulturní poklad na ni šlo 315 milionů korun. Muzeum také rekonstruuje své hlavní sídlo, historickou budovu na Starém Městě.

Depozitář stavěla firma PSJ podle projektu společnosti AS PROJECT CZ. Budova s kruhovým půdorysem a zatravněnou střechou umožňuje uložení téměř půl milionu sbírkových předmětů muzea. Úložná plocha depozitáře je 5770 metrů čtverečních a jsou v něm i restaurátorské dílny a odborná pracoviště. Barevné řešení jednotlivých pater vychází z vizuálního stylu UPM.

Historická budova muzea je uzavřena od loňska a podle dřívějších informací by měla její oprava skončit na konci letošního roku. Má přinést trojnásobné zvětšení výstavního prostoru a dvojnásobné zvětšení prostoru pro stálou expozici. Budou renovovány všechny prostory, i ty dosud využívané jako depozitáře. Také oprava hlavní budovy se financuje z vládního Programu péče o národní kulturní poklad, který byl zatím prodloužen do roku 2018.

MK je tak dnes velkým stavebním investorem v Praze. "Podařilo se nám od roku 2015 do roku 2018 do něj na každý rok dát miliardu korun, jsou to velké projekty, oprava Národního muzea a Klementina, připravovaná rekonstrukce Státní opery či dokončená rekonstrukce historické budovy Národního divadla," řekl Herman.

(čtk)