ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Sušice opraví cenný renesanční dům

02.04.2016

Sušice (Klatovsko) 2. dubna - Sušice připravuje rekonstrukci velmi cenného renesančního domu na náměstí, zvaného Stará lékárna. Do jednoho z nejstarších objektů ve městě se přesune infocentrum z nevyhovujících prostor radnice. Dále by tam mělo být muzeum nebo zajímavě pojatá prezentace města. Dům je krásný a zaslouží si to, řekl ČTK starosta Petr Mottl (ODS). Opravy začnou příští rok.

Odhadované náklady se pohybují kolem 50 milionů korun. Město bude žádat o dotace, ale pokud by je nezískalo, tak je připraveno dům opravit po etapách z vlastních zdrojů. "Příští rok bychom měli určitě začít minimálně s rekonstrukcí střechy, protože nesmíme připustit, aby tam zatékalo," uvedl Mottl.

Město má hotový stavebně technický průzkum objektu a také archeologický průzkum interiérů. "V tuto chvíli debatujeme o využití," uvedl starosta. O něm bude definitivně rozhodnuto velmi brzy, ihned poté začnou práce na projektu, na nějž už radnice vyčlenila peníze.

Jiná varianta než infocentrum a muzeum s prezentací Sušice jako brány do Šumavy zatím na stole není, ale někteří zastupitelé ještě navrhují vybrat odborníka, který by řekl, co by v objektu mělo město mít. "Zastupitelé a radní musí mít občas chuť rozhodnout, musí mít svoje myšlenky a vize a ty prosazovat," dodal starosta. Základní ideou podle něj zůstává muzeum s moderní interaktivní expozicí. Dále by tam měla být kavárna.

Dům, jímž při povodních dvakrát protekla voda, patřil poslední roky italské firmě, která ho chtěla přestavět na hotel, ale narazila na památkáře. Poté ho dlouho prodávala realitní kancelář. Nakonec ho koupilo město za devět milionů korun.

Rozacínovský dům s renesančním štítem a sgrafitovou fasádou byl původně gotický. Patřil rodině Rosaciů a rozvětvené lékárnické rodině Firbasovské. Má stejně jako nedaleké Muzeum Šumavy základy ze 14. století; objekty jsou dlouho kulturními památkami. "Jde o nejkrásnější a nejzachovalejší domy," řekla sušická zastupitelka Zdeňka Řezníčková (ČSSD), ředitelka Muzea Šumavy, které patří kraji a má regionální zaměření, hlavně na historii sklářství.

(čtk)