ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Olomoucké rozárium se otevírá po rekonstrukci

01.04.2016

Olomouc 1. dubna - Olomoucké rozárium, tedy růžová zahrada, v blízkosti historického centra se po rozsáhlé rekonstrukci za 33 milionů korun znovu otevírá veřejnosti. Plocha rozária o rozloze tři a půl hektaru se po opravách proměnila v odpočinkový areál, návštěvníkům nabídne například piknikovou louku. Vstup je zdarma, na noc se bude zavírat.

"Naším společným cílem bylo, aby zapomenuté rozárium rozkvetlo a stalo se živým moderním městským parkem. Revitalizovaný prostor navázal na původní architektonický záměr, zároveň jsme chtěli, aby se prostor otevřel," řekl dnes novinářům ředitel Výstaviště Flora Olomouc Jiří Uhlíř. Podle primátora Olomouce Antonína Staňka by se mělo stát rozárium novým lákavým místem pro návštěvníky i obyvatele města. Rozárium po své obnově umožnilo navíc nové propojení z ulice 17. listopadu přes zdejší parky až do historického centra města.

Podobu růžové zahradě, která je nyní zaměřena především na rekreační vyžití, vtiskl renomovaný zahradní architekt Zdeněk Sendler. U nového vstupu v ulici 17. listopadu vzniklo informační centrum. Návštěvníky po celé ploše čekají dřevěné terasy určené pro sezení i ležení, stylové stříšky poskytující stín a v nejbližší době i travnaté plochy pro piknik. Součástí rozária jsou i vodní prvky včetně bazénu. "Kompletně nové jsou rozvody vody, elektřiny i kanalizace. V prostoru jsme instalovali podzemní nádrže na zadržování dešťové vody. V rámci první etapy prošly obnovou také betonové plochy a cesty, nově jsou vysázeny stromy," uvedl investiční náměstek primátora Filip Žáček (ČSSD).

Rozárium je členěno na čtyři plochy, kde chtějí odborníci veřejnosti představit jednotlivé šlechtitele. Ambicí do budoucna je podle Uhlíře vybudovat z rozária centrum ukázek novodobého pěstování a šlechtění růží.

Olomoucké rozárium se svou rozlohou 3,5 hektaru je po pražských Průhonicích druhým největším svého druhu v České republice. Květinová sbírka růžové zahrady čítá zhruba 400 záhonových sadových a popínavých odrůd růží. Návštěvníci sice jejich přehlídku v celé kráse zatím neuvidí, v létě by tomu mělo být podle ředitele Výstaviště Flora jinak. Rozkvetlé rozárium chce město představit 24. června na velké zahradní slavnosti.

Olomoucké rozárium vzniklo v letech 1970 až 1972 a je součástí botanické zahrady Výstaviště Flora Olomouc. Na jeho revitalizaci se radnici podařilo získat téměř 24 milionů korun z evropských dotací. Plánovaná obnova je rozdělena do tří etap. V dalších fázích by v areálu mělo vzniknout také zázemí rozária a návštěvnické centrum.

(čtk)