ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice předběžně souhlasí s koupí budovy

31.03.2016

Pardubice 31. března - Pardubičtí zastupitelé dnes schválili záměr koupit budovu ČSOB Pojišťovny za 300 milionů korun. V budoucnu by se do objektu v centru Pardubic měly přestěhovat všechny agendy města, které dnes sídlí na několika místech.

Dnešní schválení záměru posouvá plánovanou transakci dál. V červenci by měli zastupitelé schvalovat finální smlouvy. Budou mít k dispozici audity, které zpřesní energetickou náročnost budovy či náklady na stavební úpravy a stěhování úředníků.

Pojišťovna se smluvně zaváže, že minimálně čtyři roky v objektu zůstane a bude platit nájemné 20 milionů korun ročně. Nájemní smlouva lze prodloužit ještě o tři roky. Během této doby organizace hodlá v katastru města postavit novou budovu.

"Z naší strany došlo ke zkvalitnění nabídky, je rozložena do delšího období, aby to z pohledu města bylo velice zajímavé," řekl Marek Nezveda z ČSOB Pojišťovny.

Město by mělo zaplatit 300 milionů korun ve 12 splátkách po 25 milionech korun. Vedení radnice již dříve uvedlo, že náklady na stavbu nové radnice by byly minimálně 400 milionů korun. Pojišťovna podle Nezvedy vynaloží na novou budovu odhadem 700 milionů korun. "Co člověk, to milion. Pokud chceme mít 700 lidí, potřebujeme 700 milionů korun," dodal Nezveda.

Vedení města si budovu již prohlédlo a mile ho překvapilo, že je od svého zprovoznění na konci milénia ve velmi dobrém stavu. Dopředu odhadovat, jaké budou náklady na chod budovy, nejde. Upřesní to audity, podle kterých se zastupitelé v červnu rozhodnou. Architekt Milan Košař (Pardubáci) uvedl, že v létě se chladí prázdný nefunkční prostor a v zimě se vytápí.

Sedmipatrová stavba se 150 parkovacími místy od architekta Soběslava Macase se mnohým lidem nelíbí. "Tuto budovu považuji za skutečně nezdařilou, je to architektonický slepenec, nabubřelý," řekl Košař.

(čtk)