ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zlínská radnice uzavřela budovu na náměstí

31.03.2016

Zlín 31. března - Zlínská radnice uzavřela budovu číslo 10 na hlavním náměstí Míru, která se nachází vedle budovy radnice. Důvodem je její havarijní technický stav, který vyžaduje zásadní stavební zásah, řekl dnes ČTK mluvčí radnice Zdeněk Dvořák. Magistrát musí z objektu vystěhovat odbor ekonomiky a majetku magistrátu, který v budově sídlil, a přestěhuje ho do nedaleké budovy v ulici Zarámí. Svou činnost muselo v budově ukončit také občerstvení Minutka.

"S jeho majitelem jsme se dohodli na ukončení nájemní smlouvy," uvedla tajemnice magistrátu Helena Eidová. Odbor magistrátu se přestěhuje do nových prostor budovy číslo 4077 v ulici Zarámí. Plný provoz zahájí nejpozději do pátku 8. dubna. Kvůli stěhování telefonních linek nebudou počátkem dubna stávající čísla fungovat. "Komunikovat s jednotlivými pracovníky bude možné prostřednictvím e-mailu. Tento stav potrvá pouze několik dnů, děkujeme za pochopení," uvedla vedoucí odboru Jana Holcová.

Budova číslo 10 na náměstí pochází z 19. století. Přízemí je podle Dvořáka postavené ze smíšeného zdiva a z nepálených cihel, horní patra z cihel pálených. "Je tedy stavebně špatně založený, což se na jeho stavu dlouhodobě negativně projevovalo, jak potvrzovaly pravidelné kontroly prováděné magistrátem," uvedl mluvčí. Když se ve zdech objevily praskliny, rozhodlo město o tom, že se dům musí vyklidit.

"Zachránit budovu, která je památkově chráněná, bude velmi složité. Jaké jsou možnosti, naznačí geologický průzkum, který nechá radnice v příštích měsících provést," řekl Dvořák.

Radnice kvůli špatné statice nedávno rozhodla i o uzavření Velkého kina, které je s 1010 sedadly největším kinosálem s celoročním provozem v České republice. Město si již připravuje rezervu na obnovu těchto dvou objektů, zatím vyčlenilo ze svého rozpočtu 60 milionů korun. Další peníze by měly přibýt v nadcházejících letech. Rekonstrukce obou objektů ale není v nejbližší době reálná.

(čtk)