ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kutná Hora chystá rekonstrukci Vlašského dvora

31.03.2016

Kutná Hora 31. března - Kutná Hora by se v května či červnu měla dozvědět, zda se letos bude moci pustit do rozsáhlé rekonstrukce Vlašského Dvora. Náklady jsou spočítány na 119 milionů korun, z toho 99 milionů chce město získat z Integrovaného regionálního operačního programu (IROP). Radní na svém posledním jednání rozhodli o vyčlenění 1,9 milionu Kč na dokumentaci pro vydání stavebního povolení, řekl dnes novinářům místostarosta Josef Viktora (ANO).

"Během května června by se mělo rozhodnout, zda město dotaci získá a v jaké výši," uvedl. Pokud vše dobře dopadne, práce by měly přijít na řadu ještě v letošním a příštím roce.

V bývalé středověké mincovně, která je mimo jiné sídlem městského úřadu, je potřeba udělat nové rozvody vody, elektřiny a kanalizace. Kanceláří úředníků se podle Viktory rekonstrukce moc nedotkne. V budově by měl být vybudován výtah, aby byla bezbariérová, a osazen kamerový systém kvůli ostraze.

Novou podobu má dostat i podatelna. V přízemí je potřeba udělat nové podlahy. Zvětšit by se měly prostory pro městský archiv, které jsou nedostatečné. "Počítá se i s tím, že by se dokončila revitalizace parku, což se zatím financovalo z městských zdrojů," dodal Viktora.

Kromě stavebních úprav je plánováno také vytvoření nových expozic v dosud nepřístupných prostorech. Galerie Felixe Jeneweina by se naopak z Vlašského dvora měla přemístit do Sankturinovského domu.

Vlašský dvůr je komplexem staveb z 13. a 14. století. Jeho historie souvisí s bohatým nalezištěm stříbra, které dalo vzniknout královskému hornímu městu Kutné Hoře, jež bylo svého času nejdůležitějším městem po Praze. Jméno získal zřejmě po vlašských mistrech, které král povolal z Florencie.

(čtk)