ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ostrava vybírá firmu pro dostavbu Domu kultury Poklad

31.03.2016

Ostrava 31. března - Město Ostrava vybírá firmu, která dostaví Dům kultury Poklad v městské části Poruba. Objekt se započatou rekonstrukcí musel být v roce 2014 zakonzervován, už letos by ale jeho přestavba měla pokračovat. Radní rovněž vybrali novou jednatelku společnosti, kterou by se měla stát Darina Daňková. Ta stejnou funkci zastává už v Domě kultury Akord, řekli dnes novinářům primátor Tomáš Macura (ANO) a investiční náměstek Břetislav Riger (Ostravak).

Renovaci kulturního domu v minulosti zkomplikovaly nejen spory s jedním z bývalých nájemců prostor v objektu, ale také problémy spojené s požadavky na uhrazení nákladů na takzvané vícepráce, které požadoval někdejší zhotovitel přestavby. Objekt nakonec musel být zakonzervován a začal se hledat nový dodavatel.

Město předpokládalo, že by dostavba mohla stát zhruba 241 milionů korun. "V současnosti máme 13 uchazečů o tuto veřejnou zakázku. Nabídky se nám rozprostřely v rozmezí od zhruba 148 milionů korun po nějakých 214 milionů," uvedl Riger. Podle něj se nyní bude podrobně vyhodnocovat, zda firmy nepodcenily nějakou část rozpočtu a splnily podmínky výběrového řízení. Město předpokládá, že během května by s vybraným uchazečem mohlo podepsat smlouvu. Pokud se neobjeví nějaké komplikace, bude mít vítězná firma 60 týdnů na to, aby renovaci objektu dokončila. Hotov tak bude nejdříve příští rok v létě. Do modernizace domu kultury bylo dosud investováno zhruba 30 milionů korun.

Nová jednatelka, jejíž jmenování ještě v dubnu musí schválit zastupitelstvo, by se své funkce měla ujmout v květnu. Za důležité považuje vrátit domu kultury jeho dřívější věhlas. "Vrátit Pokladu jeho lesk, to je jednoznačná vize. Věřím, že by se to v časovém horizontu tří až pěti let mohlo podařit. Právě prvním krokem je dokončit rekonstrukci, protože to je stěžejní," řekla Daňková.

Podle ní propojení s Domem kultury Akord bude značnou výhodou. "My už dneska známe cesty, máme kontakty, víme, jak na kulturu, jak dělat marketing, a to právě přinese synergii i budoucímu Pokladu," míní Daňková. Za důležité kromě dostavby kulturního domu považuje i vytvoření podnikatelského plánu a týmu, který bude v kulturním domě pracovat.

Město do budoucna plánuje spojení městských kulturních domů, tedy Domu kultury Akord, Domu kultury Poklad a Domu kultury města Ostravy. Sloučení by Daňková uvítala. "Naši lidé určitě rádi pomůžou svým budoucím kolegům, ale určitě nebudou pomáhat případné budoucí konkurenci," dodala.

(čtk)