ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Dražba zámku v Moravském Krumlově zatím nebude

30.03.2016

Moravský Krumlov (Znojemsko) 30. března - Městský soud v Praze zamítl návrh na předběžné opatření, které mu adresoval soudní exekutor Jiří Prošek. Ten požadoval, aby se 1. dubna konala dražba moravskokrumlovského zámku. Soud však uvedl, že nejdříve je potřeba dokončit insolvenční řízení proti majiteli Reality MK na návrh klenotnické společnosti Pretis. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku.

Proška pověřil Obvodní soud pro Prahu 7, aby zastupoval věřitele, jímž je slovenská společnost Incheba, která je zároveň mateřskou společností dlužníka. Ta pohledává devět milionů korun. Dražba se měla konat už 29. ledna. Vyvolávací cena zámku byla 14 milionů, znalecký posudek jej ocenil na 21 milionů korun. Nekonala se však, protože krátce předtím poslal Pretis návrh na insolvenci.

Návrh na páteční konání dražby přišel teprve 18. března, což by zkomplikovalo situaci městu, které chce zámek koupit. "Tak narychlo bychom do dražby jít nemohli," řekl ČTK starosta Moravského Krumlova Tomáš Třetina. Zastupitelstvo nejdřív musí rozhodnout, zda se dražby vůbec zúčastnit, musí také odhlasovat maximální částku, jakou je ochotno zaplatit.

Soud mimo jiné nevyhověl návrhu na předběžné opatření proto, že nehrozí znehodnocení majetkové podstaty dlužníka a zároveň nejde o návrh na insolvenci, který by bylo možné považovat za účelový. To dokládá tím, že Pretis má vůči dlužníkovi pohledávku přes šest milionů korun přiznanou pravomocným a vykonatelným soudním rozhodnutím.

Reality MK má dluhy také vůči sesterské společnosti Incheba Expo Praha. Dluh je 16 milionů korun, dlužník však uznává jen 2,4 milionu. Tento věřitel je zajištěný a byl by uspokojen první v pořadí. "Soud i s ohledem na to považuje za vhodné, aby před zpeněžením majetku dlužníka insolvenční správce přezkoumal přihlášené pohledávky věřitelů, bude-li rozhodnuto o úpadku dlužníka. Správa i zpeněžení majetku v insolvenčním řízení dává zajištěným věřitelům možnost udílet pokyny osobě s dispozičním oprávněním k majetku dlužníka, celý proces zpeněžování je navíc pod kontrolou insolvenčního soudu. Tento způsob zpeněžení majetku dlužníka dle názoru soudu více odpovídá společnému zájmu věřitelů, než prodej majetku v dražbě," uvedl soud.

Město tedy nadále čeká, jak se soud s insolvenčním návrhem vypořádá. Podle Třetiny žádné dramatické zhoršení stavebního stavu nehrozí.

Cílem města je zámek vlastnit a nadále v něm provozovat expozice věnované umění. Zámek už je zčásti opravený a po ukončení rekonstrukce by chtěli krumlovští zastupitelé s představiteli Prahy vyjednat, aby do zámku umístila známé dílo malíře Alfonse Muchy Slovanská epopej. Tento soubor 23 obrazů je majetkem hlavního města, v němž je nyní epopej vystavena. V minulosti byla přes půl století prezentována právě v krumlovském zámku.

(čtk)