ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Komenského náměstí v Třebíči se dočká nové podoby

30.03.2016

Třebíč 30. března - Komenského náměstí v Třebíči se letos po desítkách let dočká nové podoby. Město tam vybuduje nové chodníky, vymění sloupy veřejného osvětlení a doplní semafory a městskou zeleň. V prostoru u Jihlavské brány vzniknou na ulici ostrůvky pro chodce. Práce navazující na stavbu nového Podklášterského mostu budou prováděny za provozu. Novinářům to dnes řekl místostarosta Vladimír Malý (ČSSD).

"Na základě požadavků policie je nutné zúžit vozovku těsně u Podklášterského mostu, kde často dochází ke kolizním situacím. V místě přibude nejen nový semafor, ale také ostrůvky pro chodce na bezpečné přecházení," řekl ČTK Aleš Kratina z městského odboru dopravy. Práce by měly začít v květnu, budou probíhat za provozu. S dokončením se počítá na podzim. Přes Komenského náměstí od Jihlavské brány po průtah na silnici I/23 se bude moci jezdit vždy po polovině vozovky.

Náklady kolem devíti milionů město zřejmě pokryje z rozpočtu. "Zkoušíme ještě požádat o dotaci z programu IROP. Pokud budeme úspěšní, může dotace pokrýt až 90 procent nákladů," řekl Kratina.

Úprava veřejného prostranství navazuje na krajskou stavební investici obnášející rekonstrukci Podklášterského mostu z roku 1930 přes řeku Jihlavu. Most je ve špatném technickém stavu. Bude proto zbourán a postaven nově. Podle náměstka hejtmana Vladimíra Novotného (ČSSD) se náklady včetně úprav okolí odhadují na 49 milionů korun bez daně. Dodavatelem obou investičních akcí by měla být společnost COLAS. Na mostě přibude jízdní pruh usnadňující odbočení aut k náměstí.

Po Podklášterském mostě vede jedna z klíčových komunikací města s 36.800 obyvateli, které je díky památkám zapsaným v seznamu UNESCO i významným turistickým cílem.

(čtk)