ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pardubice budou hlasovat o koupi budovy za 300 milionů

30.03.2016

Pardubice 30. března - Vedení města Pardubic dohodlo s ČSOB Pojišťovnou finální nabídku koupi její budovy v centru města pro magistrát. O odkoupení objektu za 300 milionů korun budou zastupitelé hlasovat ve čtvrtek, vlastní kupní a nájemní smlouva se má schvalovat v červnu. Radnice chce v budově v budoucnu soustředit všechny své agendy, a tak ušetřit miliony na provozu a nájmech. Novinářům to dnes řekl náměstek primátora Jan Řehounek (ANO).

Město by mělo 300 milionů korun zaplatit ve 12 splátkách. Pojišťovna by v objektu zůstala minimálně další čtyři roky s ročním nájemným 20 milionů korun, než si v Pardubicích postaví novou budovu. Nájemní smlouvu by bylo možno prodloužit o další tři roky. ČSOB Pojišťovna se smluvně pod sankcí desítek milionů korun zaváže, že si v Pardubicích postaví nové sídlo. Již jedná o koupi pozemků v širším centru města.

"V budově jsem tři roky pracoval. Splňuje podmínky pro agendu státní správy. Když sečtu všechny současné pronájmy a provozní náklady na provoz budov, ušetříme čtyři až šest milionů korun," uvedl Řehounek.

Primátor Martin Charvát (ANO) uvedl, že nová radnice by stála i s parkováním a dopravním napojením 400 milionů korun, takže nabídka koupit objekt v centru města je výhodná. "Budova má 150 parkovacích míst, které budou sloužit občanům. Je po technické stránce ve skvělé kondici," řekl.

Sedmipatrovou budovu navrhl architekt Soběslav Macas, zprovozněna byla na konci milénia. Architektonické ztvárnění stavby má své kritiky. "Projektant se ve světě inspiroval architekturou 90. let. Je to jako, když pejsek s kočičkou vařili dort. Budova je tvarově rozháraná a vzbuzuje emoce," řekl architekt a starosta městského obvodu I. Jaroslav Menšík (ANO).

ODS v zásadě není proti odkoupení objektu. Její zastupitelé ale budou hlasovat volně, bez jednotného stanoviska zastupitelského klubu, řekl dnes zastupitel ODS Karel Haas. Třeba podle zastupitele Jana Mazucha z ODS není nová budova magistrátu prioritou města, které má i mnoho jiných důležitých investic. "Nevím, jestli si Pardubice vše, co naplánovaly, také mohou dovolit," uvedl. Bude pro záměr hlasovat, ale počká si na definitivní znalecký posudek před schvalováním smlouvy v červnu.

(čtk)