ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zchátralé domy v Příbrami možná čeká demolice

30.03.2016

Příbram 30. března - Zchátralé bytové domy v Březnické ulici v Příbrami možná čeká demolice. Vedení města je chce prodat a je otázkou, jak s nimi případný nový vlastník naloží. Podle starosty Jindřicha Vařeky (ANO) jsou budovy v tak špatném stavu, že rekonstrukce postrádá smysl. Do příštího zasedání zastupitelstva chce upřesnit náklady na demolici. To se nelíbí opozici, která už dříve vyjádřila své výhrady k prodeji domů.

Opoziční zastupitel za Šanci pro Příbram Petr Kareš dnes ČTK řekl, že radnice měla stav budov řešit dříve. Podivil se tomu, že město uvažuje o demolici, když v domech bydlí lidé. "Tam žijí lidé, kteří nemají peníze na to, aby bydleli jinde. Kam je chtějí přestěhovat? Mají pro ně připravené byty nebo je chtějí poslat na ubytovnu?" namítl. Vařeka už dříve řekl, že radnice má za obyvatele domů odpovědnost a bude jim muset pomoci.

Město nevlastní všechny bytové domy, v části má jen podíly, protože některé byty si lidé koupili. V domech na čtyřech číslech popisných je dohromady 18 bytů, tři mají soukromé vlastníky. Pět bytů je volných. Opozice se ptá, zda je město v takové tísni, že musí prodávat poslední domy, které ještě má. Vedení radnice poukazuje na to, že rekonstrukce by stála téměř 16 milionů Kč, návratnost byla spočítána na 70 let. Podle radního Václava Dvořáka (ANO) by "černý Petr", tedy rekonstrukce či demolice, neměl zůstat v rukou města.

Vařeka navíc míní, že demolice je nutná, protože objekt je závadný z hygienického, požárního i dalších hledisek. "Ten dům prostě musí být sundán, protože je špatný od základů, které jsou mokré, přes omítky, které opadávají, okna, která se musí vyměnit, stropy, podlahy se musí vyměnit, střecha se musí vyměnit, trámoví, všechno se musí vyměnit, tak co vám vlastně zbývá? Zbývají vám obvodové zdi. A kvůli obvodovým zdem, které jsou polorozpadlé, zachovávat tento objekt mně osobně nedává vůbec žádný smysl," prohlásil starosta.

Kareš si myslí, že město se mělo raději domluvit se soukromým investorem, který by na domech přistavěl patro nebo dvě, vybudoval by tam své byty a přitom by byl nucen opravit všechny rozvody a vnější fasády. Druhou možností by podle něj bylo udělat z domů nízkoprahové centrum pro bezdomovce. To chce letos město postavit v areálu bývalé výtopny na Rynečku, nesouhlasí s tím ale lidé z okolí.

(čtk)