ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Brno dá 57 milionů městským částem na opravy škol

29.03.2016

Brno 29. března - Městské části dostanou od Brna 57 milionů korun na opravy a vybavení škol. Peníze půjdou například na zateplení, opravu střechy, elektroinstalace nebo úpravu dětských hřišť, řekla dnes novinářům primátorova náměstkyně Klára Liptáková (KDU-ČSL). Městské části, kterých je v Brně 29, podaly 112 žádostí, město vyhovělo 39 z nich. V Brně je skoro sedmdesát základních škol, navštěvuje je 30.000 dětí.

Městské části měly do 31. ledna předložit své finanční požadavky pro podporu na opravy a nákupy vybavení do škol a školských zařízení, které provozují. "Vybírali jsme podle nezbytnosti a toho, jak urgentní opravy jsou. Větší dotace jsme přiřkli větším městským částem, kde je více škol a více obyvatel. Také jsme se dívali, kolik peněz městské části dostaly na opravy škol v minulosti," uvedla Liptáková.

Podle ní většinu škol zřizují městské části a částečně opravy financují ze svých zdrojů. "Ty jsou velmi omezené, a proto žádají město o příspěvky. Větší opravy a investice se pak financují prostřednictvím města a kromě toho jsou další investice v řádech desítek milionů korun, které z určitého procenta kryje i Evropská unie," doplnila Liptáková.

Sedm milionů využije například ZŠ J. A. Komenského na náměstí Republiky na sanování vlhkosti a na rekonstrukci ústředního vytápění. Přes pět milionů použije škola na Staňkově ulici na vnitřní rozvody a sociální zařízení, čtyři miliony půjdou pro školu na náměstí Míru na rekonstrukci hřiště.

Vyčleněných 57 milionů ale nemusí být konečná částka. Podle Liptákové mělo město loni pro městské části na opravy škol 30 milionů, které pak o dalších 50 zvýšilo kvůli přebytku v rozpočtu. "I letos panuje shoda, že když budeme za několik týdnů rozdělovat přebytek, mohla by se další částka najít pro městské části na opravy škol," dodala Liptáková.

(čtk)