ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kutná Hora stále nenašla využití pro Tellerův cukrovar

27.03.2016

Kutná Hora 27. března - Kutná Hora stále hledá využití pro bývalý Tellerův cukrovar v Čáslavské ulici. Podle starosty Martina Starého (Kutnohorská změna) nemá radnice na opravu zchátralého areálu peníze. Nebránil by se proto prodeji. Podle něj je ale potřeba zpracovat koncepční materiál k celé lokalitě.

"Prodej ano, ale pak je rozhodujícím faktorem cena a záměr," řekl Starý ČTK. Občas se podle něj radnici přihlásí investor, ale po prohlédnutí areálu se většinou už neozve.

Budoucnost Tellerova cukrovaru, který přestal fungovat v první polovině 20. století, měla být jedním z témat poslední pracovní schůzky zastupitelů, podle starosty na ni však přišlo málo lidí. Mělo se na ní řešit, jak přistupovat k celé oblasti. "Měli bychom si říct - když uvedu příklad - že tam bude nějaké rezidenční kvalitnější bydlení třeba v moderních třípatrových domcích s vnitřním parkem a z cukrovaru může být hotel nebo ubytování pro VIP důchodce," uvedl Starý jednu z možností.

Bývalé vedení města chtělo cukrovar prodat belgické developerské firmě ILD, nakonec z obchodu sešlo. Počítalo se s tím, že areál bude zrekonstruován za peníze z dotace pro neziskovou společnost Zlatý pruh Polabí. Společnost ale dotaci nakonec nezískala.

Jeden z prvních průmyslových cukrovarů v Čechách je ve čtvrti Karlov vedle sportovního areálu Klimeška. Tvoří ho tři samostatně přístupné trakty se společným půdním prostorem. V minulosti byl objekt užíván jako bytový dům. Bylo v něm 15 bytů a tři nebytové prostory. Po roce 1990 v budově sídlila charita, nyní je objekt prázdný.

(čtk)