ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Poslancům se otevře sněmovní kaple od Pleskota

27.03.2016

Praha 27. března - Poslancům se otevře příští týden sněmovní kaple. Vznikla podle návrhu architekta Josefa Pleskota ve Šternberském paláci. Náklady na její vznik činily podle dřívějších informací tiskového odboru zhruba 1,5 milionu korun.

Na plánu se podíleli konzultacemi zástupci katolické církve, Ekumenické rady církví i židovské obce. Prostor má symbolizovat, že evropská civilizace stojí na judaisticko-křesťanských základech.

Kaple vznikla z bývalé šatny naproti prostorám takzvané konírny, v nichž se scházejí poslanci zdravotnického a sociálního výboru. Hlavní objekty kaple tvoří velký kruhový stůl s výsečí a kříž. Vstup tvoří světelný koridor, jenž má představovat přechod z civilního do duchovního prostředí.

Úterního slavnostního otevření kaple se vedle představitelů dolní parlamentní komory zúčastní pražský arcibiskup Dominik Duka, vrchní zemský rabín Karol Sidon, předseda Ekumenické rady církví Daniel Fajfr a pražský biskup Československé církve husitské David Tonzar.

Kaple nebo duchovní místa k modlitbě jsou podle informací tiskového odboru ve většině renomovaných světových parlamentů. Jde například o britskou Dolní sněmovnu, německý Spolkový sněm, polský Sejm, švédský Riksdag a izraelský Kneset.

(čtk)