ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Kraj plánuje rozsáhlou opravu Komenského památníku

26.03.2016

Ostrava 26. března - Památník Jana Amose Komenského ve Fulneku na Novojičínsku by se mohl dočkat celkové rekonstrukce zhruba za 30 milionů korun. Památník spravuje Muzeum Novojičínska, které je příspěvkovou organizací Moravskoslezského kraje. Ten už má hotovu studii na kompletní rekonstrukci budovy i modernizaci expozice, řekla ČTK mluvčí krajského úřadu Petra Špornová.

"Finance na opravy bychom chtěli získat z Integrovaného regionálního operačního programu. Evropské peníze by pokryly 85 procent, pět procent by bylo hrazeno ze státního rozpočtu a zbývajících deset procent by dofinancoval kraj," uvedl moravskoslezský hejtman Miroslav Novák (ČSSD).

Plánovaná rekonstrukce památníku z roku 1484 zahrnuje celkovou opravu budovy - renovovaná bude fasáda, opraveny interiéry i obměněny rozvody. Vytvořena má být také nová expozice s interaktivními prvky.

Budova, v níž se nachází Památník Jana Amose Komenského, byla v minulosti několikrát stavebně upravována. Veřejnosti byl památník, který mapuje život i dílo učitele národů, zpřístupněn v roce 1954. V roce 1962 byl areál vyhlášen národní kulturní památkou.

Pokud se kraji podaří získat potřebné dotace, mohl by se objekt začít opravovat už v letošním roce a jeho úpravy by skončily příští rok.

Po dobu rekonstrukce by byla celá expozice uzavřena.

(čtk)