ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Archeologové objevili na Barrandově sídliště z doby bronzové

25.03.2016

Praha 25. března - Archeologové při záchranných pracích před zahájením stavby bytového projektu Výhledy Barrandov objevili chatu z doby kamenné a unikátní sídliště z doby bronzové. Archeologové ze společnosti Labrys při něm objevili mimo jiné půdorys řivnáčské chaty včetně vnitřního vybavení zastoupeného opracovaným pískovcovým kamenným blokem z období eneolitu, tedy pozdní doby kamenné. Za velmi významné tým pod vedením Yanna Bélieze označuje také odkrytí části celistvého a logicky uspořádaného lidského sídliště z doby bronzové, které archeologové považují za důležité pro poznání osídlení Prahy v této době.

Několik objektů podle archeologů spadá do raného středověku, jejich funkci však zatím neurčili. Při záchranném archeologickém výzkumu nalezli také novověkou cestu vedoucí od severu k jihu, která byla podle známek intenzivně používána.

„Veškeré zjištěné skutečnosti poukazují na to, že tato barrandovská lokalita je důležitou chrono-kulturní křižovatkou pro region Prahy a Středočeského krasu již od období pravěku,“ vyzdvihují význam lokality archeologové ve své zprávě.

Všechny nalezené předměty, včetně mnoha úlomků keramiky a blíže neurčeného bronzového předmětu, jsou uloženy v Muzeu hlavního města Prahy. Jejich budoucí analýzy pomohou podle archeologů vylepšit a upřesnit význam a vývoj této lokality už od pravěku.

„Archeologický průzkum potvrdil, že si výjimečnost této lokality uvědomovali už naši dávní předci, kteří zde přirozeně budovali svá sídla. To už brzy zjistí 269 domácností, které zde už příští rok naleznou svůj nový domov. Lepší místo pro nový byt, navíc prověřené už v pravěku, v Praze prostě nenajdou,“ říká Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol.

Projekt Výhledy Barrandov, který vyrůstá po pravé straně Werichovy ulice při příjezdu směrem od konečné tramvajové zastávky „Sídliště Barrandov“, tvoří 269 nových bytů s dispozicemi 1+kk až 5+kk ve dvou devítipodlažních domech s ustupujícími horními podlažími. Stavba bytového projektu začala na začátku letošního roku a její dokončení je plánováno na polovinu roku 2017.

(rtv+)