ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Pražské zastupitelstvo projedná petici k žižkovské Klinice

25.03.2016

Praha 25. března - Pražské zastupitelstvo příští týden projedná petici týkající se sociálního centra Klinika na Žižkově. Více než 2300 petentů žádá směnu budovy za některou z magistrátních nemovitostí. Vyplývá to z textu petice, který zástupci Kliniky tento týden předali primátorce Adrianě Krnáčové (ANO), a který projednal kontrolní výbor zastupitelstva.

Aktivisté z Autonomního centra Klinika objekt obsadili koncem roku 2014. Po řadě demonstrací jim ho spravující Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM) zapůjčil. Smlouva ovšem před několika týdny skončila, aktivisté tak zanedbanou budovu někdejší polikliniky opět obývají nelegálně. Vlnu zájmu nedávno navíc zdvihl incident, při kterém maskovaní odpůrci imigrace sociální centrum napadli zápalnými lahvemi.

Podporovatelé autonomního centra v textu petice mimo jiné žádají, aby primátorka s ÚZSVM vyjednala setrvání Kliniky do doby, než magistrát dojedná směnu a budovu získá. Praha už o objekt ústy primátorčina náměstka Petra Dolínka (ČSSD) projevila zájem. Záměr podporují i zelení a piráti, naopak proti je ODS a někteří zastupitelé ANO.

"Objekt by měl být ve vlastnictví Prahy i vzhledem k tomu, jaké aktivity se tam dějí. Hodnota prostoru je vysoká. Praha nevlastní skoro nic a nemůže taková centra jinak podporovat," uvedl na jednání výboru zastupitel za zelené Ondřej Mirovský. Připojil se k němu i pirát Jakub Michálek. "Takové alternativy bychom měli podporovat. Jinak se v budově opět budou shromažďovat feťáci," řekl. Opuštěný objekt totiž dříve obývali bezdomovci. Zastupitel Patrik Nacher (ANO) naopak připomněl, že aktivisté budovu obsadili neoprávněně. "Takový postup by magistrát podporovat neměl," doplnil Nacher.

Mluvčí ÚZSVM Radek Ležatka ČTK řekl, že od magistrátu zatím žádnou žádost neobdržel. "Pokud by se tak stalo, budeme se jí samozřejmě zabývat v intencích zákona o majetku státu," uvedl. "Stále platí, že výpůjčka skončila 2. března 2016, osoby se tam vyskytují nelegálně a my činíme a budeme činit všechny kroky k tomu, abychom odstranili protiprávní stav," doplnil.

Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. V budově dál funguje například komunitní prádelna, knihovna, kavárna, pořádají se v ní přednášky a koncerty. Programy jsou zdarma nebo za dobrovolný příspěvek.

(čtk)