ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Památkáři chtějí obnovit zanedbanou zahradu Pernštejna

24.03.2016

Pernštejn (Brněnsko) 24. března - Památkáři chtějí obnovit historickou zahradu hradu Pernštejna u Nedvědice na Brněnsku. Šestihektarový areál leží ve svahu, je zanedbaný, v některých místech jsou sesuvy půdy, stavby potřebují staticky zajistit a nutná je celková obnova zeleně. Práce přijdou na 120 milionů korun. Památkáři je chtějí získat z evropských dotací. ČTK to dnes řekl pernštejnský kastelán Zdeněk J. Škrabal.

"Pokud s žádostí o dotaci uspějeme, mohla by začít obnova zahrady v příštím roce. S ohledem na to, že kromě stavebních prací bude nutné kácení dřevin a výsadba nových, bude trvat až tři roky, než získá zahrada původní podobu," uvedl kastelán.

Pernštejnská vrchnostenská zahrada začala podle kastelána chátrat v 19. století. Její údržba byla již v té době poměrně nákladná. S příchodem komunismu byl celý areál znárodněn.

V následných desetiletích zahrada zcela zpustla. Je nutné opravit její ploty. Rekonstrukci potřebují cesty a stezky protínající zahradu. Zdobí ji Čínský pavilón, Obelisk, altány, jsou v ní turecké lázně a rybník, do níž ztéká potůček.

Pernštejn patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším hradům na Moravě. Loni ho navštívilo přes 74.000 lidí. Zájem o něj vzrůstá.

(čtk)