ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Zajištění zdí v Kutné Hory bude stát až 120 milionů

24.03.2016

Kutná Hora 24. března - V Kutné Hoře opravují dělníci opěrné zdi a rozbitý chodník v Kremnické a Táborské ulici, které dlouho komplikovaly život chodcům i řidičům. Sesuv kamenných zdí, jež byly dlouho ve špatném stavu, před třemi lety urychlily přívalové deště. Opravit je třeba úsek dlouhý asi 450 metrů, náklady se odhadují až na 120 milionů korun, řekla dnes ČTK mluvčí Středočeského kraje Nicole Mertinová.

Podle starosty Martina Starého (Kutnohorská změna) se práce dlouho odkládaly a bez pomoci kraje by je město nezvládlo. "Tam kompletně ujíždí celý svah. Takové věci se nedělají ani v Krkonoších," uvedl. Práce začaly loni na podzim, do dvou let by podle starosty měly být hotovy obezdívky. Většinu nákladů podle něj hradí kraj, město zaplatí jen drobnější věci, jako třeba nové osvětlení.

Stavba byla rozdělena do dvou etap. V první, která stojí kolem 30 milionů korun, je třeba zabránit dalšímu sesouvání. Na dvou místech, kde se původní kamenná zeď zřítila, dělníci budují železobetonovou stěnu, kterou obezdí kamenem. "Současně bude opravena kanalizace, vodovod, vybudováno bude nové chybějící odvodnění vozovky, opravena vozovka a chodníky. Nové bude také dožité veřejné osvětlení," uvedla Mertinová.

V druhé etapě, která může vyjít až na 90 milionů korun, má být zajištěna dlouhodobá stabilita celé konstrukce. Stavebníci také opraví silnici, chodník a udělají odvodnění vozovky. Součástí prací je i sanace podzemních prostor pod vozovkou. "Objevili tam starou šachtu, do které dali 15 kubíků betonu. Nikdo neví, kam to teče," dodal Starý.

(čtk)