ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

O koupi Ďolíčku nechá rada rozhodnout zastupitele

24.03.2016

Praha 24. března - O případné koupi stadionu Ďolíček v pražských Vršovicích rozhodne příští čtvrtek pražské zastupitelstvo. Radní o koupi za více než 120 milionů korun rozhodovat nebudou. Shodlo se na tom dnes vedení města. ČTK to potvrdily tři zdroje blízké vedení Prahy. Rada se totiž není schopna domluvit na jednotném usnesení, proto přenechá rozhodnutí zastupitelstvu, které je nejvyšším orgánem Prahy. Prvoligovému klubu Bohemians Praha 1905 hrozí, že kvůli chybějící smlouvě o nájmu stadionu nedostane licenci.

Materiál týkající se stadionu Bohemians má být zařazen přímo na jednání zastupitelstva radním Liborem Hadravou (ANO), který má na starosti majetek. Podle informací ČTK je důvodem rozdílný pohled radních na nejen samotný nákup, ale i na cenu. Zatímco magistrátní znalecký posudek ocenil stadion na zhruba 121 milionů korun, majitel, firma Bohemians Real chce 134 milionů s tím, že firma zaplatí daň z nabití nemovitosti ve výši 5,4 milionu. Prahu by tak v tomto případě vyšla koupě na asi 128,5 milionu. Část radních chce ale zaplatit pouze cenu v maximální výši městského posudku.

Pokud by zastupitelé nákup schválili, pak bude muset být do konce dubna ještě hotov návrh na modernizaci a nutné opravy stadionu. Propočet nákladů odhadovaných oprav v následujících tří až pěti letech je v současné době 29,5 milionu korun. Praha bude muset rovněž podepsat nájemní smlouvu s klubem Bohemians 1905.

O získání stadionu se jedná už od roku 2011. Zástupci Prahy 10 na podzim 2014 schválili výměnu stadionu za sousední pozemky v odhadní ceně 60 milionů. Radnice tak měla místo 109 milionů zaplatit za stadion 49 milionů Kč. Proti dohodě se ale postavilo tehdejší vedení Prahy, jejíž souhlas je nutný pro všechny majetkové převody městských částí nad 50 milionů.

Loni v srpnu dal vlastník stadionu, společnost Bohemians Real, fotbalovému klubu výpověď. Klub má nyní prodlouženou nájemní smlouvu do června 2016.

(čtk)