ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Mimosoudní jednání o Škodově paláci výsledky nepřinesla

24.03.2016

Praha 24. března - Mimosoudní jednání o nájemném za Škodův palác, kde sídlí magistrátní úředníci, zatím žádné výsledky nepřineslo. Vedení Prahy a majitel paláce se v době od prosince do února několikrát setkali, kompromis ohledně výše nájemného ale nenašli, řekla na jednání kontrolního výboru jeho předsedkyně Jaroslava Janderová (ODS). Praha žádá snížení nájemného o 39 procent. Další schůzka je naplánována na začátek dubna.

Praha za pronájem paláce, kde sídlí magistrátní úředníci, zaplatila už více než 1,5 miliardy korun. Po uplynutí dlouhodobé smlouvy by vyplacená částka měla převýšit 4,4 miliardy korun. Kvůli údajně přemrštěné výši nájemného se město s majitelem budovy, firmou Copa Retail, neúspěšně soudí. Na začátku roku radní rozhodli, že podají dovolání k Nejvyššímu soudu (NS).

Kromě výše nájemného se debata vede i o případném vypuštění opčního a předkupního práva. Možnost prodloužit dlouholetou smlouvu výměnou za snížení nájmu Praha vytrvale odmítá. "Dosud nebyla dosažena shoda. Stále je před námi dlouhá cesta a utíkají nám peníze," uvedla Janderová.

Opoziční piráti navíc nedávno vyzvali vedení hlavního města, aby vymáhalo škody, které magistrátu v souvislosti s údajně předraženým nájmem vznikly. Hrozí prý, že bude nárok promlčen.

Ohledně Škodova paláce vede město dva soudní spory. Ani v jednom zatím neuspělo. Soud vloni v říjnu v odvolacím řízení zamítl žalobu města ve věci určení výše nájemného a výše inflační doložky. V prosinci pak zamítl nárok na 618 milionů korun z nájemného. Navíc rozhodl, že Praha musí uhradit náklady na soudní výdaje. Ve hře je navíc právě i možné mimosoudní vyrovnání. Vloni kauzu poznamenal skandál kolem výběru právní kanceláře. Na veřejnost unikly e-maily, ve kterých primátorka Adriana Krnáčová (ANO) právní zastoupení města tajně řešila s jednatelkou Copa Retail Abigail Schaeffer.

Ve Škodově paláci od roku 2006 sídlí většina magistrátních úředníků. Město za budovu v centru města ročně platí 200 milionů korun.

(čtk)