ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ve Vintířově vzniká mísa pro nové karlovarské Vřídlo

23.03.2016

Vintířov (Sokolovsko) 23. března - Ve Vintířově na Sokolovsku vzniká nová mísa pro venkovní vývěr karlovarského Vřídla. Asi dvacetitunový betonový kolos pro město vyrábí společnost Liapor. Město za něj zaplatí kolem 600.000 korun, řekl dnes ČTK náměstek primátora Čestmír Bruštík (nez.).

Jímací mísa, z níž bude od poloviny dubna stříkat horký minerální pramen před budovou Vřídelní kolonády, kde tryskal dosud, má asi šest metrů průměr. "Je to betonový prefabrikát, který se musí na míru vytvarovat. Formu jsme vytvořili ze dřeva a jsou tam ocelové vestavby uprostřed a je to vyztužené stavební ocelí a je to zalité betonem," řekl ČTK ředitel společnosti Liapor Rudolf Borýsek.

Největší problém bude podle něj doprava hotové mísy na místo určení. Mnohatunový betonový objekt je nejen těžký, ale i rozměrný. Bude se tak muset na některých místech asi naklonit, aby se do centra lázní dostal.

Podle Borýska je nejužší část cesty u domu Quisisana v Mariánskolázeňské ulici v Karlových Varech. Tam bude mít mísa k oběma stranám ulice asi jen deset centimetrů, poznamenal.

Podle Bruštíka zatím stále platí plánovaný začátek zkušebního provozu 15. dubna. Vše musí být připraveno do zahájení lázeňské sezony 7. května.

Původní výtrysk ve Vřídelní kolonádě musel být přesunut kvůli havarijnímu stavu kolonády. Do ní je nyní omezený vstup. Aby jeden ze symbolů města zcela nezmizel, město rozhodlo, že jej přemístí před budovu, kde bude tryskat pod širým nebem, dokud se kolonáda neopraví.

(čtk)