ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Revitalizace zámeckého kopce by mohla začít letos

23.03.2016

Náchod 23. března - Revitalizace zámeckého kopce v centru Náchoda by mohla začít na konci letošního roku. Projekt za 123 milionů korun, který připravují památkáři společně s náchodskou radnicí, by měl znamenat zajistění svahu, úpravu cest a obnovu zanedbané zeleně, řekl dnes ČTK investiční referent z Národního památkového ústavu Jiří Svoboda.

"Technická část počítá s odstraněním zeminy a sutin z nestabilních částí svahu, opravou opěrných zdí či obnovou systému cest a odvodnění," řekl Svoboda. Druhou částí revitalizace má být vyčištění rozsáhlých pozemků od náletových dřevin, obnova stromořadí a výsadba nových keřů a stromů.

Památkáři nyní s přípravou projektu finišují, protože do konce března musí odevzdat žádost o dotaci. O získání dotace by podle Svobody mělo být jasno v září, následně by ještě na konci letošního roku či nejpozději v příštím roce měly začít stavební práce. Podle plánů by měla revitalizace zámeckého kopce trvat zhruba dva až tři roky.

Původně byl zámecký kopec v Náchodě holý, v polovině 19. století byl osázen ovocnými sady a od poloviny 20. století zarůstal náletovými dřevinami. Kromě zanedbané zeleně je v místě problém s erozí, nedostatečným odvodňovacím systém a neschůdností některých pěšin.

(čtk)