ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Firma INA Lanškroun začala ve Svitavách stavět závod

23.03.2016

Svitavy 23. března - Ve svitavské průmyslové zóně začala výstavba nového závodu společnosti INA Lanškroun. Firma na rozvojový projekt získala státní investiční pobídku. V budoucnu by v továrně na výrobu modulů pro řízení teploty pro automobilový průmysl mělo pracovat kolem 900 zaměstnanců.

"V současnosti se provádí skrývka zeminy a připravuje se pilotáž základů," řekl ČTK manažer projektu Ľudomil Kuba.

Investor postaví novou výrobní halu, účelové komunikace, manipulační plochy a parkoviště. Součástí nového výrobního areálu budou i objekty energobloku a vrátnice. Hala bude sloužit jako lisovna plastů a pro montáž a skladování. Projektovaná kapacita výroby modulů pro řízení teploty motorů činí 5,2 milionu kusů za rok. Výroba by měla být zahájena na podzim.

Společnost INA hodlá do rozšíření výroby vložit 2,5 miliardy korun včetně původního závodu v Lanškrouně. Projekt bude podle ministerstva průmyslu pokračovat do konce roku 2019. Od státu může firma získat maximálně deset procent nákladů, tedy asi čtvrt miliardy korun.

Ředitel společnosti INA Lanškroun Jan Goláň před časem ČTK řekl, že se získáním nových zaměstnanců by neměly být vážnější obtíže. Část pracovníků na klíčové pozice již firma přijala, budou se dlouhodobě zaučovat, absolvovat stáže a školení v České republice i v Německu. Společnost také již delší dobu sváží zaměstnance z okruhu zhruba 60 kilometrů.

Hlavní činností společnosti INA Lanškroun je výroba kombinovaných nástrojů, vstřikovacích forem a náhradních dílů pro další výrobu ložisek. Nosným produktem ve Svitavách by měl být třícestný ventil pro chladicí systémy, který snižuje emise a spotřebu paliva. Využívá jej například automobilka Audi. Firma patřící německé skupině Schaeffler Group sídlí v průmyslovém areálu, který zbyl po někdejší Tesle Lanškroun.

(čtk)