ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Narušený most přes Rokytku u Říčan čeká rekonstrukce

22.03.2016

Říčany (u Prahy) 22. března - Mostek přes Rokytku ve směru z Říčan do Mukařova čeká rekonstrukce. Práce začnou začátkem dubna a potrvají osm měsíců. Náklady činí cca 15 milionů korun. Osobní automobily se přemístí ze silnice I/2 na provizorní asfaltovou komunikaci s přemostěním po levé straně od mostu v prostoru bývalého lomu. Nebudou tudíž muset použít objížďku. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Říčan Adéla Ambrožová.

Kamenný most je v havarijním stavu a neodpovídá současné intenzitě dopravy. K poškození zhruba 150 let starého mostu výrazně přispívá trvalé přetěžování těžkou nákladní dopravou. Zákaz vjezdu kamionů zde sice platí, ale je často porušován. "Částečné zhoršení stavu způsobila také povodeň na Rokytce v roce 2013. Most se dostal na hranici své životnosti a vyžaduje celkovou opravu," uvedla Ambrožová.

Podle ní se most měl opravovat již v roce 2013, projekt však zpomalil Národní památkový ústav, podle kterého jde o památkově chráněnou stavbu. Proto musel investor a vlastník - ŘSD - zvolit zcela odlišnou technologii rekonstrukce.

Kvůli zajištění bezpečnosti během stavby se uzavře i přístup pod mostem. Místo známé jako Propustek zůstane uzavřené i pro pěší, běžce a cyklisty. Pěší cesta spojuje lesní cestu od Olivovy dětské léčebny a stezku vedoucí k tenisovým kurtům a koupališti Jureček.

Mostek je ve velmi špatném stavu již několik let. Kvůli narušené konstrukci nesmějí přes inkriminované místo přejíždět vozidla s nosností nad 12 tun už tři a půl roku. O maximálním možném zatížení nového mostu rozhodne jeho správce, ale bude dostatečné i pro provoz těžké nákladní dopravy. Postup prací bude pod trvalou kontrolou zástupců Národního památkového ústavu.

(čtk)