ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Poptávka po bytech letos převýší nabídku

22.03.2016

Praha 22. března - Zvýšenou poptávku po bytech letos developeři nezvládnou uspokojit, přestože postaví více bytů. V Praze nabídka bytů vzroste v průměru o 3,5 procenta, poptávka o 5,6 procenta. Vyplývá to ze čtvrtletní studie developerských společností, kterou zpracovaly firmy CEEC Research a KPMG Česká republika.

"Klienti budou motivováni k nákupu nemovitostí na bydlení nebo investici především velmi nízkými sazbami hypoték a jen pozvolna se zvyšujícími tržními cenami. Nestabilní právní prostředí však zpomaluje přípravu nabídky. Faktem je, že příprava staveb trvá v Praze dvakrát delší dobu, než ve Varšavě," uvedl výkonný ředitel společnosti JRD Martin Svoboda.

V loňském roce podle údajů Českého statistického úřadu zahájily firmy stavbu 6848 bytů v bytových domech, na Prahu jich připadalo 3949. Podle odhadů jich však ve stejném období developeři v hlavním městě prodali 6500 až 7000. "Není náhodou, že počet dostupných bytů, které jsou na pražském trhu, meziročně klesl o 14 procent. Velký podíl na tom má i prodlužování schvalování nových projektů ze strany úřadů," sdělil ředitel Trigemy Marcel Soural. Podle majitele Central Group Dušana Kunovského může vést převis poptávky nad nabídkou k růstu cen nových bytů.

"Letos by se měly zvýšit o pět až osm procent," uvedl pro ČTK. Průměrná cena prodaných bytů podle studie společnosti Trigema loni přitom meziročně vzrostla o 6,6 procenta na 59.885 korun za metr čtvereční.

V ostatních městech České republiky by neměl být rozdíl mezi nabídkou a poptávkou tak výrazný. Nabídka by podle developerů měla vzrůst o 2,4 procenta, poptávka o 2,9 procenta. "Ve vývoji nabídky je Brno specifickou oblastí, kterou trápí zejména nedostatky v územním plánu. Volných zastavitelných parcel zejména v dostupnosti centra města ubývá a zastaralý územní plán s novými plochami nepočítá," doplnil marketingový specialista společnosti Trikaya František Šudřich.

Polovina ředitelů developerských firem letos počítá s rostoucími maržemi, druhá polovina očekává stagnaci. Pro příští rok očekává další zvýšení marží necelá třetina z nich. Celkově CEEC Research ve spolupráci s KPMG ČR oslovily zhruba 40 největších tuzemských developerů.

(čtk)