ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

ÚS zamítl stížnost firmy kvůli výškové stavbě v Olomouci

22.03.2016

Brno 22. března - Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost firmy Office Park Šantovka. Domáhala se soudního přezkoumání postupu olomouckého krajského úřadu, který v lednu 2014 zrušil souhlas magistrátních památkářů se stavbou výškové budovy Šantovka Tower v Olomouci. Ústavní soud však potvrdil, že přezkoumávat lze až finální územní rozhodnutí, nikoliv dílčí stanoviska. Investor rozhodnutí ÚS nekomentoval.

"Příliš odložený soudní přezkum řízení jako celku může být z hlediska ochrany práv nedostatečný, avšak příliš brzký přezkum jednotlivých částí řízení může ochromit souborné rozhodovací postupy v rámci veřejné správy," stojí v nálezu soudce zpravodaje Davida Uhlíře.

Firma konkrétně požadovala zrušení rozsudku Nejvyššího správního soudu a usnesení Krajského soudu v Ostravě. Jako důvod vyjmenovala porušení práva na spravedlivý proces, soudní ochranu a zákonného soudce. Nejvyšší správní soud dlouhodobě uvádí, že dílčí stanoviska se soudně nepřezkoumávají. Firma ale poukázala na to, že soud v minulosti jednou vynesl protichůdné rozhodnutí, a tak měl v jejím případě rozhodovat rozšířený senát. Podle ÚS ale šlo o ojedinělé vybočení z rozhodovací činnosti soudu, proto nebyl zásah rozšířeného senátu nutný.

"S ohledem na další řízení, která dosud nejsou ukončena, si investor vyhrazuje právo průběh řízení nijak nekomentovat," řekl dnes ČTK mluvčí Office Park Šantovka Juraj Aláč.

Souhlas s novostavbou vydali v březnu 2013 magistrátní památkáři, kraj jej zrušil na podnět Národního památkového ústavu. Později kraj rozhodl ještě jednou totožným způsobem. Plánovaná stavba budí v Olomouci kontroverze kvůli možnému narušení panoramatu.

Stavbě v minulosti bránila výšková regulace v územním plánu. Loni ji ale zrušil soud. Než město stihne územní plán upravit, chce vydat stavební uzávěru na okolních pozemcích. Šantovka Tower vysoká 75 metrů se má stát součástí většího obchodního, administrativního a obytného areálu.

(čtk)