ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Vsetín chce postavit ochranu proti stoleté vodě

22.03.2016

Vsetín 22. března - Město Vsetín chce zvýšit ochranu proti povodním. Spolu s Povodím Moravy připravuje projekt na vybudování nových hrází za zhruba 80 milionů korun. Cílem stavby je především ochrana města před stoletou vodou, navíc s bezpečnostním převýšením o půl metru, řekl dnes novinářům starosta Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Stavba má být dlouhá 8,2 kilometru, s hrázemi se počítá v úseku od splavu na Ohradě po železniční most v Lázkách, chránily by tak zastavěnou část města. Město by chtělo zpevněné břehy využít a upravit do podoby prostoru pro volný čas.

"Nábřeží by mělo po přeměně občanům umožňovat trávit volný čas u řeky s návazností na volnočasové aktivity a kulturní akce. Plánována je také možnost přístupu pěšky, na kole, na bruslích, s kočárky nebo v zimě na běžkách," uvedl Čunek.

Na projekt by město a Povodní Moravy chtělo získat dotaci ministerstva zemědělství. Letos se bude akce připravovat a v příštím roce by stavba mohla začít.

Radnice chce také sanovat svah pod Horním městem. Do prostoru nábřeží chce zakomponovat plochy, které by sloužily jako terasy k venkovnímu posezení, bylo by také možné do nábřeží začlenit umělecké prvky. "K projektu Zpřístupnění řeky Bečvy bude vytvořena studie, kterou vsetínská radnice projedná i s občany," uvedla mluvčí radnice Adéla Kousalová.

Soubor zemních valů, zídek a obtoků chránící před stoletou vodou vznikl před dvěma lety také v Uherském Hradišti a přilehlém Starém Městě. Investice si vyžádaly 222 milionů korun bez DPH. Města postihla v roce 1997 ničivá povodeň, výrazně byly poškozeny také Otrokovice, Kroměříž a Valašské Meziříčí.

(čtk)