ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Keltský skanzen se po letech dočká dokončení

22.03.2016

Nasavrky (Chrudimsko) 22. března - Rozestavěný keltský skanzen v Nasavrkách na Chrudimsku se po letech nejspíš dočká dokončení. Bude v úspornější verzi než v původním projektu. Sdružení Boii získalo od města milion korun, což pokryje část potřebných nákladů. Další zdroje hledá. ČTK to řekl Lukáš Blažek ze sdružení. Předloni Boii přišlo o evropské dotace, protože stavbu nedokončilo v termínu.

Boii potřebuje na dokončení 2,2 milionu korun, kromě daru od Nasavrk si je nejspíš zajistí úvěrem, sponzorskými dary a dotací od pardubického hejtmanství. Stavební práce začnou v dubnu a skončí na podzim. Archeopark by se mohl veřejnosti otevřít na kratší dobu ještě letos a příští rok už na celou sezonu.

Skanzen bude o tři dvorce menší. Sdružení chce dokončit vstupní bránu a otevřít tři dvorce, které návštěvníkům ukážou život Keltů a řemeslo kováře, hrnčíře, košíkáře, síťaře a tkalce. Kromě toho má vzniknout parkoviště pro 30 aut, restaurace a zázemí pro přednášky a učebna určená školním programům.

Projekt za 24 milionů korun provázely v minulosti komplikace. Boii začalo uvažovat o výstavbě v roce 2002, v dalších letech nechalo zhotovit studii, získalo příslib EU dotací a práce zahájilo v roce 2011. Záhy je zastavilo, protož nemělo platný tendr. Předloni se začal stavět skanzen znovu. Firma ABK - Pardubice skončila v insolvenci a práce nedokončila.

"Celková investice bude přesahovat 12 milionů korun. Velká část je ze sponzorských darů a samozřejmě je tam i část z předchozích let, kdy došlo k vyrovnání škody, která byla způsobená, že nebylo stavební firmou dostavěno," řekl Blažek. Tři další dvorce chce Boii dokončit v následujících letech. Na keltskou svatyni zatím bude odkazovat jen kamenný kruh, dodal.

(čtk)