ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

O zchátralé budovy v Příbrami se ucházejí dva zájemci

21.03.2016

Příbram 21. března - O zchátralé budovy v Březnické ulici v Příbrami, které chce vedení města prodat, se ucházejí dva zájemci. Na dnešním jednání příbramského zastupitelstva to řekl radní Václav Dvořák (ANO). Podle něj by byla nejvhodnější formou prodeje dražba, aby město dosáhlo co nejvyššího zisku. Hlasování o prodeji dnes zastupitelé opět odložili, do příště má být návrh doplněn o další materiály.

Domy jsou ve špatném technickém stavu. Dohromady je v nich 18 bytů, tři mají soukromé vlastníky. Pět bytů je volných. Cena podle znaleckého posudku byla stanovena na 4,8 milionu korun.

Opoziční zastupitel za Šanci pro Příbram Petr Král se zeptal, zda je město v takové tísni, že musí prodávat poslední domy, které ještě má. Starosta Jindřich Vařeka (ANO) v odpovědi poukázal na obecně špatný stav městských budov. Opravit podle něj potřebuje i radnice nebo budova bývalých Rudných dolů. "Musíme se něčeho zbavit, abychom mohli něco jiného uvést do řádného stavu," míní starosta. Podle něj je navíc ohroženo zdraví lidí, kteří v Březnické ulici bydlí. "Je třeba se k tomu nějak postavit. Nemůžeme váhat a donekonečna stepovat na místě," prohlásil.

Někteří zastupitelé mají obavy, že nový majitel domy zbourá a na pozemích postaví například mnohapodlažní budovu. Vařeka ale namítl, že i demolice by byla značně nákladná a stála by pět až sedm milionů korun.

Jiřina Humlová (KSČM) požadovala, aby byl prodej spojen s podmínkou rekonstrukce. Budoucí majitel by podle ní mohl budovy zbourat a zastavět všechny pozemky včetně nádvoří. Zastupitel za ODS Ivan Šedivý navrhl, aby se nejdříve prodaly jen pozemky pod budovami, a když majitel domy opraví, získá i zbytek pozemků. Vařeka ale míní, že by se tím prodávaný majetek znehodnotil. Připomněl, že město je v případě nových staveb účastníkem každého řízení. Neumí si představit, co by tam muselo vzniknout, aby to bylo v souladu s územním plánem a přitom v rozporu s tím, co chce město.

Rekonstrukce domů na čtyřech číslech popisných by podle analýzy pořízené radnicí byla značně nákladná. Stála by téměř 16 milionů Kč, návratnost je přitom spočítána na 70 let. Město nevlastní všechny bytové domy, v části má jen podíly, protože některé byty si lidé koupili. Podle Vařeky je pro město snazší prodat budovy jako celek než po jednotlivých bytech.

(čtk)