ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Autoservis v Plzni nebude zkolaudován jako ubytovna

21.03.2016

Plzeň 21. března - Nelegální ubytovnu dělníků, kterou v pátek odhalili v Částkově ulici v Plzni pracovníci magistrátu v budově bývalého autoservisu (dříve Auto Štádler), bude řešit stavební úřad městského obvodu Plzeň-Slovany. Objekt s několika podlažími garáží pod zemí je přestavován a zatím není zkolaudován. Podle současného i dokončovaného nového územního plánu města tam stavební úřad nikdy ubytovnu nepovolí, řekl dnes ČTK starosta obvodu Lumír Aschenbrenner (ODS).

Při kontrole nebyl v objektu žádný nelegální cizinec; šlo většinou o slovenské, ale i české dělníky. "Zjistili jsme, že objekt je částečně skutečně užíván jako ubytovna, zatím jde o 12 pokojů. Staví se další, může jít o desítky dalších pokojů," uvedl primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), který se páteční kontroly zúčastnil. Informace předal živnostenskému a stavebnímu úřadu, hygienikům a dalším. Magistrát případu věnuje maximální pozornost a chce nápravu co nejdříve. Žádost a změnu užívání bývalého servisu nikdy podána nebyla.

"Náš stavební úřad může konat, až obdrží protokol z kontroly. Na vyřešení pospícháme," řekl Aschenbrenner. Obvod napsal městské policii, aby protokol poslali okamžitě. Útvar koncepce a rozvoje města uvedl, že tam ubytovna není možná. "Není to zkolaudované a pochybuji, že by to bylo možné někdy zkolaudovat," dodal. Na objektu, který zřejmě vlastní podnikatelé z Prahy a Plzně, je podle starosty exekuce zhruba za 50 milionů Kč.

"Proto by mohlo město objekt v exekuci koupit a přebudovat ho na parkovací dům. Město by nemuselo stavět nový parkovací objekt za stovky milionů korun a navíc by zamezilo podobným problémům," uvedl Aschenbrenner. Parkování u bazénu, který je nedaleko, už se řeší tři roky.

"Pouze jsme tam asistovali a z naší strany nebylo zjištěno žádné protiprávní jednání z hlediska trestního zákoníku," řekla plzeňská policejní mluvčí Hana Štefflová.

Hasiči nemohli zkontrolovat objekt, protože nebyl zjištěn provozovatel ubytovny. "Jakmile bude identifikován, zahájíme kontrolu, popřípadě řízení o uložení pokuty," řekla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková. Hasiči předají stavebnímu úřadu žádost o prošetření možného nezákonného provozování stavby.

Plzeňský živnostenský úřad dnes jednal s odborem bezpečnosti. "Podnět máme, je to ve fázi zjišťování, ale není to ubytovna, je to jenom nějaký stavební objekt. Je záležitostí stavebního úřadu, zda je to nahlášené jako stavba," řekl vedoucí Jiří Špak. Zatím neví, zda půjde o nájemní bydlení nebo o podnikatelskou ubytovnu.

"Od nás tam nebyl nikdo a ani tam nepůjde. Podle šetření je to v prostorách, které nejsou za tímto účelem zkolaudované, my to jako ubytovnu neevidujeme," uvedl ředitel krajské hygienické stanice Přemysl Tomašuk. Podle něj musí užívání v rozporu s kolaudačním rozhodnutím řešit stavební úřad a objekt by měl okamžitě uzavřít.

(čtk)