ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Liberecký kraj investuje do škol 130 milionů

21.03.2016

Liberec 21. března - Liberecký kraj letos investuje do svých školských zařízení přes 130 milionů korun. Nejnákladnější je druhá etapa rekonstrukce domova mládeže v Truhlářské ulici v Liberci za 22,5 milionu korun. Hotová by měla být do září 2017, řekla radní pro školství Alena Losová (Změna pro Liberecký kraj).

Šestipodlažní objekt nedaleko centra prochází kompletní rekonstrukcí od minulého roku. První etapa téměř za 19 milionů korun zahrnovala úpravy pravé části objektu, ve druhé se bude dělat levá část. "Provede se úprava vnitřních prostor," uvedla Losová. V minulosti byly pokoje v domově mládeže čtyř- až pětilůžkové a sociální zařízení na chodbě. Výsledkem by mělo být moderní ubytovací zařízení se 180 lůžky v jedno- až třílůžkových pokojích, každý bude vybavený sociálním zařízením.

Kraj se letos chystá investovat i do dalších 30 školských objektů. Na 14 milionů korun přijde výměna oken na Střední uměleckoprůmyslové škole v Železném Brodě. Zhruba stejná částka bude potřeba na výměnu oken a opravu fasády na Strojní a elektrotechnické průmyslové škole v Liberci, která letos slaví 140 let od založení. Je druhou nejstarší školou svého typu v zemi.

Přes 11,5 milionu bude stát oprava fasády Střední odborné školy v Liberci a 9,6 milionu výměna oken a zateplení fasády gymnázia ve Frýdlantu. Novou fasádu by měla získat i průmyslová škola v České Lípě a jeden z objektů obchodní akademie v Jablonci. Opravovat se bude také střecha Dětského domova v Krompachu nebo Střední školy řemesel a služeb v Jablonci nad Nisou. Sklářská škola v Novém Boru za 3,3 milionu dokončí přeměnu podkroví pro galerijní účely a sklářská škola v Kamenickém Šenově zrekonstruuje za 2,7 milionu korun jeden z ateliérů.

Liberecký kraj do zlepšení stavu svých budov investuje dlouhodobě. Za poslední čtyři roky do oprav, zateplení a vybavení svých škol vydal přes 325 milionů, více než třetinu peněz získal z evropských fondů. Dotace se nově pokusí získat na zateplení dvou odborných škol v České Lípě.

(čtk)