ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Mníšek chce opravit kapličky v areálu Skalka

21.03.2016

Mníšek pod Brdy (u Prahy) 21. března - Mníšek pod Brdy u Prahy chce opravit další část křížové cesty v barokním areálu Skalka. Dosud obnovil pět kapliček, letos plánuje opravit dalších pět až šest a zbytek za rok. Kolik peněz na to radnice věnuje, bude jasné až příští týden po schválení rozpočtu na letošní rok, řekl ČTK mluvčí města Miloš Navrátil.

"Opraveno je teď pět kapliček, celkem jich je 14. Takže my bychom rádi dalších pět šest opravili a ten zbytek až v příštím roce," uvedl Navrátil.

Radnice chce také znovu vyhlásit veřejnou sbírku na záchranu a výzdobu křížové cesty. V té minulé, která trvala tři roky a skončila v roce 2013, se podařilo shromáždit kolem 160.000 korun. Nová sbírka bude moci být díky změně legislativy časově neomezená a bude trvat do doby, než ji někdo ukončí. Další prostředky na opravy areálu chce město přidávat z rozpočtu.

Navrátil připomněl, že minulá sbírka se stala dvakrát cílem zlodějů. Jednoho, který vykradl kasičku v kostele, se podařilo zadržet. Jeho tvář zachytila bezpečnostní kamera a lidé ho poznali. Pokud by mu policisté dokázali, že z kasičky vzal více než 5000 Kč, šlo by o trestný čin. Dopadený muž ale vyvázl jen s pokutou. "Řekl, že v té pokladničce nebylo víc než 1000 korun. Zjevně lhal, ale to mu nedokážete. Takže to skončilo u přestupkové komise a pokutu 1000 korun dodnes nezaplatil," uvedl Navrátil.

Barokní areál Skalka s kostelíkem sv. Máří Magdalény, klášterem, poustevnou a křížovou cestou je původním poutním místem. První stavbou, která na skalnaté vyvýšenině nad Mníškem vznikla, byl právě kostelík sv. Máří Magdalény vybudovaný v letech 1692 až 1693 stavitelem Kryštofem Dientzenhoferem. Jeho vnitřní omítky napodobují krápníkovou jeskyni.

V roce 1694 byl dokončen klášter nedaleko kostelíka a poustevna na vrcholu Skalky, které využívali benediktinští mniši. Od roku 1762 až do konce druhé světové války na Skalce působil řád františkánů. V 50. letech minulého století stav areálu negativně poznamenala těžba železné rudy, která skončila v roce 1967. V 80. letech začalo město areál opravovat.

(čtk)