ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Ceny Czech Grand Design mají své vítěze

20.03.2016

Praha 20. března - I v jubilejním desátém ročníku rozhodovala o nejlepších projektech Akademie Designu České republiky, složená z českých i zahraničních kurátorů, galeristů, novinářů a teoretiků.

Z celkem 134 nominovaných postoupili do finále tři autoři v každé kategorii. Výjimku představuje Cena Veřejnosti a Síň slávy, kam letos in memoriam vstoupil nedávno zesnulý Bořek Šípek. Ještě stihl připravit i svou „videovizitku“. Cenu veřejnosti určilo jako vždy hlasování.

Ocenění Grand designér roku, které získává tvůrce s nejvyšším počtem hlasů napříč kategoriemi, patří módní designérce Liběně Rochové. Titul Designér roku - Cenu Ministerstva kultury ČR za produktový design získalo studio Olgoj Chorchoj, tedy Jan Němeček a Michal Froněk za kolekce svítidel apoklopů TIM (výrobce Bomma) a za kapesní nože Pocket proznačku Mikov.

Nejlepší designérkou šperku byla zvolena Helena Lukášová, původně sochařka, která vytvořila pro podzimní kolekci módní návrhářky Denisy Nové zlaté brože a šperky ve tvaru chodidel, uší, rukou a úst. Mezi grafickými designéry získali vítězství Tomáš Brousil, Petra Dočekalová, Zuzana Lednická a Radek Sidun za projekt TYPO 9010 - České digitalizované písmo 1990 – 2010. Fotografy roku se stali Jakub Skokan a Martin Tůma ze studia BoysPlayNice a jejich fotografie architektury a interiérů, zejména pro architektonické studio Mjölk, a dále pak pro společnost Škoda Auto.

Vítězem v kategorii Výrobce roku – Cena za průmyslový design Ministerstva průmyslu a obchodu ČR se stala společnost Mikov za kolekci luxusních kapesních nožů Pocket, které navrhlo studio Olgoj Chorchoj. V kategorii Obchod roku připadlo vítězství nově otevřenému Nanovo v centru Prahy, za jeho celkovou koncepci a zaměření.

Objevem roku se stala dvojice designérů Markéta Držmíšková a Petr Hák, kteří získali ocenění již na loňském Designbloku. Titul získali za kolekci porcelánu a úložný systém Sequence. Tradičně byla udělena také Cena veřejnosti, o které rozhodovali návštěvníci ve výstavě Czech Grand Design 2015: Finále v Národním technickém muzeu nebo na webu czechgranddesign.cz. Nejvíce hlasů získalačeská šperkařská značka Belda Factory, která oslavila v loňském roce 100. výročí svého založení, a to za kolekci Český ráj.

(rtv+)