ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Západočeská univerzita předá městu dvě budovy v centru Plzně

20.03.2016

Plzeň 20. března - Západočeská univerzita v Plzni (ZČU) předá v létě městu dvě velké budovy v centru. Jde o školní prostory v Husově a Tylově ulici, kde nyní sídlí ekonomická fakulta. Ta už bude od září v kampusu Zelený trojúhelník na Borech. V Tylově ulici má nově sídlit soukromá střední škola, pro ještě větší budovu v Husově ulici zatím město využití nemá. ČTK to řekli prorektor pro rozvoj Vladimír Duchek a plzeňský primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

"Reagujeme tím na problematický pokles státní dotace na výuku. Zvyšujeme výkon smluvního výzkumu a obchodní činnosti, získáváme granty a snižujeme fixní náklady restrukturalizací majetku, zejména budov na výuku," řekl Duchek. Prvním příkladem je koncentrace výuky na Borech. Objekty Tylova a Husova předá ZČU městu a ekonomická fakulta se přesune do budovy, kde dosud sídlila fakulta aplikovaných věd. Ta se přestěhovala do nového výzkumného a vývojového centra NTIS.

Na provozních nákladech tak univerzita ušetří hrubým odhadem sedm milionů korun. "Není to ale jen o těchto penězích, ale hlavně o investicích do budoucnosti, protože ty objekty jsou v žalostném stavebně technické stavu," uvedl Duchek.

Tylovu 18 město před lety univerzitě půjčilo a smlouvu podle primátora lze bez problémů ukončit. "Husovka byl dar města univerzitě. Teď ji chce škola darovat zpět městu, ale pozemky pod ní jsou univerzity. Buď by nám je museli dát, nebo prodat. Pak je otázkou, jestli to vůbec budeme chtít," uvedl primátor. ZČU už podle Duchka městu navrhla, aby za pozemek zaplatilo podle znaleckého posudku.

"Pro Tylovku využití máme," uvedl Zrzavecký. Půjde o soukromou střední školu ochrany osob a majetku; investovat do ní musí vypůjčitel. Město už dohaduje se ZČU, aby budovu opustila co nejrychleji. U Husovky zatím nevíme, je to velký objekt, dodal.

ZČU tak bude učit jen na Zeleném trojúhelníku, v centru města u náměstí, a fakulta zdravotnických studií bude v bývalém ředitelství Škody Plzeň. "Připravujeme projekt rekonstrukce části objektu s cílem opustit prostory, které fakulta užívá v základní škole na Lochotíně," řekl Duchek. Tím se uspoří dva miliony korun ročně.

(čtk)