ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Švihov opravuje cestu a most na přístupu k hradu

18.03.2016

Švihov (Klatovsko) 18. března - Pevnější most a přístupovou dlážděnou cestu k národní kulturní památce, k vodnímu hradu, buduje letos Švihov na Klatovsku. Dokončit je chce v polovině května před začátkem hlavní návštěvnické sezony hradu, který loni přilákal přes 32.000 návštěvníků. Radnice projekt plánovala dva roky a spoléhala na evropské dotace, v novém plánovacím období EU žádné takové dotace pro obce nejsou a Švihov se zhruba 1300 obyvateli musí přibližně čtyřmilionovou investici zaplatit ze svých úspor sám, řekl ČTK starosta Václav Petrus.

"Žižkova ulice, která je v bezprostřední blízkosti hradu, tvoří spolu s mostem jedinou přístupovou cestu k národní kulturní památce," řekl. Most měl dosud nízkou nosnost, jen asi 11 tun, což nestačilo ani z bezpečnostních hledisek. Po rekonstrukci bude mít asi dvojnásobnou tonáž, takže v případě potřeby například hasiči bez problémů projedou k hradu. Ulice kolem hradu, jejíž povrch dosud tvořila ušlapaná hlína a štěrk, dostane žulovou dlažbu, jako je na přilehlém náměstí.

"Jedná se přibližně o 150 metrů ulice, bude tam i nové veřejné osvětlení, na rohu hradu bude dlažbou vyznačeno, kde původně stála věž vnějšího opevnění hradu, a jinou dlažbou bude řešený i vstup do hradu," uvedl Petrus. ČEZ navíc stěhuje vedení elektřiny pod zem, takže zmizí i sloupy a fotografům se tak otevře pohled na hrad nenarušovaný sloupy.

"Těšili jsme se na evropské peníze, jenže stát nám obcím ukázal v novém plánovacím období záda. Obce nemají šanci žádat o dotaci," řekl starosta. Město nemá šanci získat ani dotaci z programu ministerstva pro místní rozvoj. Naštěstí firmy měly o stavbu zájem, takže oprava mostu a nová ulice přijde asi na 60 procent původně odhadované ceny. Odhady počítaly se čtyřmi miliony na stavbu, ve výběrovém řízení vyhrála nabídka za necelé tři miliony. Včetně veřejného osvětlení, projektové přípravy a dalších nákladů město zaplatí asi čtyři miliony korun.

Švihov má letos schodkový rozpočet s příjmy 27,5 milionu a výdaji 50,4 milionu korun. Téměř třiadvacetimilionový schodek, který vznikne mimo jiné kvůli stavbě nové sportovní haly, pokryje město z rezerv předchozích let.

(čtk)