ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Mělník musí kvůli záplavám směnit pozemky

18.03.2016

Mělník 18. března - Kvůli protipovodňové ochraně musí Mělník dořešit směnu pozemků. Potřebuje totiž vlastnit půdu, na které povodí plánuje další úpravy hrází. Na ně už v létě musí být připravené územní rozhodnutí a v říjnu stavební povolení. Dokud se město nevyrovná s majitelkou pozemků pod hrází, mohla by teoreticky jako účastník stavebního řízení projekt za desítky milionů zkomplikovat, i když dosud žádnou takovou vůli neprojevila. Novinářům to dnes řekl starosta Mělníka Ctirad Mikeš (Mé město).

Mělník v roce 2009 připravil dohodu s vinařkou Danuší Krausovou, která poskytla pozemky včetně části vinice pro stavbu protipovodňové hráze. Město jí za to slíbilo jiné pozemky, některé z nich se mu ale nepodařilo vykoupit. Dohoda byla uzavřena podle starosty v časové tísni, kdy bylo nutné rychle připravit podmínky pro vznik protipovodňové ochrany za půl miliardy korun. Pokud by se to nepodařilo, mohlo by ministerstvo zemědělství podle vedení města použít peníze na protipovodňovou ochranu v jiné části ČR.

Město proto kupovalo pozemky za vyšší než obvyklou cenu, případně uzavíralo smlouvy o směně půdy za pozemky o výměře větší, než jakou město pro stavbu hráze získalo. Někteří opoziční zastupitelé tyto dohody kritizují, podle nich byly poškozeny zájmy města. Mikeš namítá, že zájmy města nelze definovat jen podle peněz, ale také i z hlediska projektu, jehož účelem je ochrana života a majetku obyvatel.

Mikeš tvrdí, že v případě Krausové se navíc stala chyba, když město v dobré víře jako podklad využilo nezávazný odhad ceny vytištěný z počítače na šabloně, vzhledem odpovídající závěrečné stránce znaleckého posudku. "Užití této šablony následně uvedlo v omyl kontrolní výbor, který měl za to, že šlo o oficiální znalecký posudek, na jehož základě byla stanovena hodnota pozemků ke směně," uvedl starosta. Zástupci města tehdy požadavky přijali jako úměrné situaci, schválila je rada i zastupitelstvo.

"Já se domnívám, že bychom 15 zastupitelům z bývalého vedení měli poděkovat, že našli tu odvahu, že pozemky směnili. Směna nebyla výhodná, ale byla jediná možná," dodal Mikeš.

Město nyní nechá zpracovat znalecký posudek na cenu pozemků, kterých se směna má týkat. A také znalecký posudek dopadu protipovodňových opatření na vinice. Poté se město pokusí Krausové buď nabídnout adekvátní náhradu, nebo vyplatit peníze, což by pro město bylo méně složité a také administrativně rychlejší. Hodnota pozemků zřejmě přesáhne jeden milion korun.

(čtk)