ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Soud bude pokračovat v projednávání žalob benediktinů

18.03.2016

Hradec Králové 18. března - Hradecký krajský soud bude dnes pokračovat v projednávání první z žalob Benediktinského opatství svatého Václava v Broumově proti rozhodnutí Krajského pozemkového úřadu pro Královéhradecký kraj. Pozemkový úřad benediktinům odmítl vydat pozemky, které na Broumovsku požadovali v rámci církevních restitucí.

Projednávaný případ se týká dvou parcel u Heřmánkovic, soud se jím začal zabývat 12. listopadu. Právní zástupkyně benediktinů Alena Štumpfová uvedla, že pozemkový úřad neměl žádný důvod, aby restituční nárok benediktinů odmítl. Naopak Státní pozemkový úřad navrhl zamítnutí žaloby, za důležitý označuje výměr ministerstva zemědělství o konfiskaci majetku z prosince 1946. Štumpfová však tvrdí, že jde pouze o opis.

Pozemkový úřad loni v lednu oznámil, že benediktinům odmítl vydat více než pět set pozemků o rozloze přibližně čtyř tisíc hektarů a stavby na Náchodsku, které benediktini pozbyli už před rozhodným únorem 1948, a to v letech 1919 a 1945. Nemovitosti se podle úřadu nestaly předmětem majetkové křivdy.

(čtk)