ARCHITEKTURA BYDLENÍ DESIGN

Reality na dlani

Nejvyšší soud zamítl dovolání ve sporu o Lucernu

17.03.2016

Brno 17. března - Nejvyšší soud (NS) zamítl dovolání konkurzního správce společnosti C.H.R. ve sporu o polovinu pražského paláce Lucerna. V zásadě tak potvrdil, že celá budova patří Dagmar Havlové, švagrové bývalého prezidenta Václava Havla. Spor trval řadu let. O rozhodnutí NS informovala ČTK Iva Wolski za společnost Lucerna-Barrandov.

Z justiční databáze InfoSoud je patrné, že NS skutečně v lednu po necelých třech letech rozhodl, ovšem odůvodnění zatím není veřejně dostupné. Čeká se na doručení všem účastníkům řízení, řekl ČTK mluvčí soudu Petr Tomíček, který tak nemohl ani komentovat výsledek sporu. Podle společnosti Lucerna-Barrandov NS dovolání částečně zamítl, částečně odmítl.

Pražské soudy v minulosti pravomocně rozhodly, že společnost Chemapol Reality (C.H.R.) prodala Havlové půlku budovy za obvyklou cenu, a vyňaly tím nemovitost z konkurzní podstaty po zkrachované firmě.

Havlová získala v první polovině devadesátých let jednu polovinu paláce od svého manžela Ivana Havla. Druhou půlku koupila v roce 1997 společnost C.H.R. od prezidenta Václava Havla. Zaplatila za ni 200 milionů korun, o dva roky později ji pak prodala Havlové za 145 milionů.

Podle konkurzního správce však byla sleva 55 milionů nepochopitelná a C.H.R. prodávala polovinu Lucerny v situaci, kdy měla výrazně omezené možnosti se volně rozhodovat.

Spor s konkurzním správcem se vlekl řadu let. "Po celou dobu protahovaného sporu byla Lucerna zbavena možnosti dávno zamýšleného a zaslouženého rozvoje. Jsme rádi, že můžeme informovat veřejnost, že majetko-právní vztahy jsou v Lucerně konečně dořešeny," uvedla dnes Havlová v tiskové zprávě.

(čtk)